Domů / Plzeňský rozhled / Lemur běločeloho pokřtila v Plzni Marcela Krejsová

Lemur běločeloho pokřtila v Plzni Marcela Krejsová

První mládě lemura běločelého v historii plzeňské  Zoo  pokřtila jménem „Jelimán“ členka Rady Plzeňského kraje JUDr. Marcela Krejsová.  

foto J. Vogeltanz

Tento druh rodu Eulemur má výraznou pohlavní dvojbarevnost. Samice je jednobarvá, tmavá; samec je světlejší a má výrazné bílé čelo. Je to ohrožený druh ze severu Madagaskaru, který se dožívá asi 30 let.

Chov v Plzni byl zahájen příchodem samce v roce 2011. Letos je samci Heikovi 16 let. S první partnerkou nikdy neodchovali mládě, proto v roce 2020 došlo k výměně samice a právě nově příchozí samice Stefana (4) se stala matkou. Premiérové mládě z 28. 4. 2021 je sameček. V Evropě je nyní chová kolem 50 zoologických zahrad.

Aktuálně  můžeme napočítat 8 mláďat u 6 druhů lemurů v pavilonu Madagaskar (z roku 2007) plzeňské zoo.  Nejstarší jsou dvojčata vari bělopásého neboli pásového (Varecia variegata subcincta). U tohoto druhu lemura jde v Plzni o opakovaný odchov.  Po tuzemském prvoodchovu z roku 2014 následovala dvojčata 1.5.2015. Podle chovatelek jde nyní o pár, mláďata přišla na svět 24. 3. 2021. Další dvojčata jsou naopak z 23. 4. – jde o lemury tmavé (Eulemur macaco).

lemur běločelý, foto M. Vobruba

Díky pohlavní dvojtvárnosti jsou zde samec a samice lépe k poznání – je to určitě pár. Tento druh se v Plzni množí pravidelně, poslední dobou se rodili hlavně samci.  Ve středu 28. 4. přišla dvojnásobná radost, narodil se lemur hnědý a běločelý. Oba druhy mají expozice umístěné v pavilonu proti sobě. Lemur hnědý (Eulemur fulvus) byl v polovině 80. let prvním historickým druhem lemura v Plzni a na dlouho také jediným.

Nejnovější mládě je třetí v pořadí, množit se začal až v posledních letech. U lemura běločelého (Eulemur albifrons) jde o premiéru, mládě přišlo na svět až po nedávné výměně samice.  Přidal se i velmi vzácný lemur rákosový a lemur kata. Z celé plzeňské kolekce čítající 11 forem pravých lemurů se tak dosud nerozmnožil už jen lemur rudočelý.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …