Domů / Plzeňský rozhled / Lesní i barvářské zkoušky v Mýtě suverénně ovládly fenky

Lesní i barvářské zkoušky v Mýtě suverénně ovládly fenky

Milovníci a přátelé lovecké kynologie si opět přišli na své. V Mýtě na Rokycansku pod hlavičkou OMS ČMMJ Rokycany se v hojném počtu sešli s týdenním rozestupem na lesních a barvářských zkouškách v honitbě Mysliveckého spolku Vojtěch Mýto.

Mít lovecky upotřebitelného psa je nejen nutností pro výkon práva myslivosti, ale i zájmem samotných chovatelů nejvěrnějších čtyřnohých přátel člověka. Kromě toho to předepisuje i Zákon o myslivosti a předpisy vydané k jeho realizování. Vlastní psí upotřebitelnost se pak prokazuje na různých typech zkoušek, přičemž ty pro dosled spárkaté zvěře, se konaly v nedávné době / 14. a 21. srpna / na Rokycansku. Myslivecký spolek společně s Českomoravskou mysliveckou jednotou vytvořily skvělé podmínky i zázemí nejen pro samotné pejsky, vůdce, ale i početný doprovod.

Na lesní zkoušky   se přihlásilo celkem devět pejsků, přičemž šest obstálo v 1. ceně, jeden ve 2. ceně a dva ve 3. ceně. Vítězem zkoušek se stala fenka jezevčíka drsnosrstého Jola od Strážné skály vedená zkušeným Pavlem Košanem se ziskem 238 bodů. Druhá skončila fenka německého loveckého teriéra Sára z Pustého Jitra, kterou vedla Zdeňka Čechová s 232 body a třetí příčku obsadila fenka srbského tříbarevného honiče Cori z Anderlova chovu, kterou vedl Lukáš Maroušek s počtem 228 bodů. Početná a ukázněná korona tak mohla za pěkného počasí obdivovat práci pejsku, přičemž s výsledky mohli být spokojeni nejen vůdci psů, ale i  vrchní rozhodčí Helena Kecová.  

Vítězové barvářských zkoušek: zleva Ing. Vít Kleinhampl, Roman Špaček a Lukáš Maroušek

O týden později / 21. srpna / proběhly barvářské zkoušky, kde bylo přihlášeno celkem šestnáct psů a nutno vyzdvihnout, že všichni obstály – tři v 1. ceně, deset ve 2. ceně a tři ve 3. ceně. Vítězem zkoušek se stala fenka anglického kokršpaněla Berenika z Vojtěšského údolí, kterou vedl Roman Špaček se ziskem 88 bodů. Druhé místo se ziskem 72 bodů obsadila fenka hladkosrstého foxteriéra Fuzzy od Štěpánského rybníka, kterou vedl ing. Vít Kleinhampl a 70 bodů a třetí místo získala fenka srbského tříbarevného honiče Cori z Anderlova chovu, kterou vedl Lukáš Maroušek. I tyto zkoušky byly pro pejsky i vůdce úspěšné.  

„Celé zkoušky probíhaly v přátelské a kamarádské atmosféře, což je dobrou vizitkou nejen organizátorů, ale i samotných účastníků. Na Rokycansku se v letošním roce uskuteční ještě celá řada kynologických akcí, na které   již nyní srdečně zveme. Jejich výčet   ochotně sdělí jednatelka OMS ČMMJ Rokycany paní Světlana Vlnová,  tel. 723658012, nebo je najdete na webových stránkách rokycanského spolku,“ říká Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany, který je také autorem fotografií. 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Retro běh pro mizící druhy jako oslava výročí

Sportování a ochrana přírody, to vše se úspěšně  spojí v jedno, a to už  v …