Domů / Plzeňský rozhled / Letní barokní festival i v srpnu láká na zajímavá místa

Letní barokní festival i v srpnu láká na zajímavá místa

Letošní novinkou je Barokní banket à la française na Zámku Hrádek u Sušice v sobotu 5. srpna. Návštěvníci se mohou nechat přenést na přelom 17. a 18. století, kdy byl všem vzorem francouzský dvůr Krále Slunce. Mohou se stát hosty u bohatě prostřeného stolu barokního šlechtice a ochutnat ústřice, lanýže i foie gras, zvěřinu pernatou i spárkatou, marcipán i sorbet a zmrzlinu podle barokní receptury. Stolovat budou za doprovodu barokního ansámblu Ritornello.

Polovina srpna patří barokním aktivitám v Manětíně. V pátek 11. srpna se v areálu kostela sv. Barbory bude již sedmým rokem konat Poutní mše umělců aneb pouť lívancová. Jak tato tradice vznikla a proč se lidé do kostela sv. Barbory rádi vracejí? Proč umělci a proč lívance? Vše začalo zázrakem, který je namalovaný na votivním obrazu nad studnou v zadní části kostela.

Barokní perla západočeského baroka zámek v Manětíně pořádá v sobotu 12. srpna Barokní den pro rodiny s dětmi. Program nabídne možnost prožít veselí stejně tak,  jak ho užívala barokní šlechta – ve znamení tance, karnevalového veselí a bujaré zábavy. V zámecké zahradě např. své jezdecké umění předvede dáma v sedle a děti si mohou vyzkoušet jízdu na ponících.

zámek Manětín

Z vážné hudby posluchače potěší předvedení Biblických oratorií italského skladatele raného baroka Giacoma Carissimiho. Známé biblické příběhy jsou v oratoriích zpracované pro virtuózní zpěváky s doprovodem basso continua. V jednotlivých dílech se projevuje cit pro dramatické scenérie a řada zvukomalebných efektů například zobrazení mořské bouře v Jonášovi.

A jaké další akce byste neměli zmeškat? Je to např. Nicovské barokní odpoledne v neděli 20. srpna v nádherném poutním kostele Narození Panny Marie v Nicově u Plánice, který je raným dílem K. I. Dientzenhofera nebo Cebivská náves v sobotu 26. srpna. Zdejší postupně rekonstruovaný zámek ožije v zámecké zahradě dobou baroka a přivítá návštěvníky na speciálních prohlídkách.

Informace o celém programu Letního barokního festivalu včetně aktuálních změn a všech aktivitách projektu Západočeské baroko, který je pod taktovkou Plzeňského kraje, najdete na portálu ZDE.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …