Domů / Plzeňský rozhled / Centrum Plzně není jen jeho historické jádro

Centrum Plzně není jen jeho historické jádro

Centrum v centru dění je název nové výstavy, kterou si mohou prohlédnout lidé na výstavních panelech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje ve Smetanových sadech v Plzni. Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, který výstavu připravil, se snaží občanům přiblížit, jaké principy je potřeba při revitalizaci centrální oblasti mít na paměti, aby se v ní obyvatelé i návštěvníci města cítili příjemně, rádi se sem vraceli a aby se jim zde dobře žilo. Výstava potrvá do 31. srpna.

 „V centru města najdete celou řadu krásných míst, budov či veřejných prostranství. Mimo to se zde však nachází spousta lokalit, o které je třeba pečovat důsledněji,“ řekl náměstek primátora Pavel Bosák. „Město Plzeň má zpracovaný dokument, který se týká revitalizace centrální oblasti města. Výstava, která je nyní k vidění, představuje 7 principů, které z tohoto dokumentu vycházejí. Přibližuje tak hlavní body, kterými bychom se měli při revitalizaci centra města řídit,“ dodal.

Revitalizace jakékoliv části města je dlouhodobý proces, při kterém je vždy potřeba mít nějaké ‚noty‘, jakési zásady. Těch je dobré se držet, aby byla změna koncepční. Právě tvorba koncepčních dokumentů je jedním z hlavních úkolů Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.  Pro revitalizaci centrální oblasti města právě takovýto dokument   útvar připravil a nyní ho   v jednoduchých bodech představuje i široké veřejnosti. 

A jakou oblast zahrnuje pojem plzeňské centrum? Centrum Plzně není jen historické jádro. Je to širší oblast, která plní a má plnit řadu funkcí pro dobrý chod města a zároveň být vizitkou města s nejvyšším standardem. To znamená, že bydlení v centru má být kvalitní, služby dostatečné až nadstandardní, parky a nábřeží krásné s náročnější úpravou i údržbou, veřejná prostranství příjemná a nabízející místa pro odpočinek i každodenní zastavení. To je stav zdravého centra. 

Jak docílit toho, aby se plzeňské centrum stalo místem, které tepe životem, kde jeho obyvatelé rádi tráví volný čas a kam se lidé z okolí nadšeně vracejí? Jaké konkrétní principy musí být následovány, abychom našli správné řešení? Odpovědi na tyto a další otázky přináší výstava Centrum v centru dění.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …