Domů / Plzeňský rozhled / Masožravé rostlině v Českém lese pomáhal Brontosaurus

Masožravé rostlině v Českém lese pomáhal Brontosaurus

Patnáctičlenná skupina členů Hnutí Brontosaurus vyrazila  z Prahy do chráněné krajinné oblasti Český les pomoci vzácným druhům rostlin. Dobrovolníci doputovali do zaniklé obce Pavlův Studenec, kde na louce vytvářeli plošky, které usnadní klíčení semenům tučnice obecné a všivce lesního. Odstraňovali také náletové dřeviny a mech,  které tyto cenné druhy postupně vytlačovaly.

Tučnice patří mezi silně ohrožené druhy a daří se jí zejména v jižních a západních Čechách. V chráněné krajinné oblasti Český les roste už jen na několika málo místech. Jedním z nich je právě rašelinná louka u Pavlova Studence v pásmu bývalé železné opony. Ta ale postupně zarůstá, proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR nyní podniká kroky k obnově vhodných podmínek pro tento vzácný druh.

Brontosauři, foto: Markéta Kašparová
„Loni jsme  nechali na části louky odtěžit svrchní část půdy i se zapojeným drnem. Na obnažené půdě totiž semena vzácných masožravek lépe klíčí. Letos pokračujeme na další části lokality drobnějšími zásahy, které bezplatně provedli členové Hnutí Brontosaurus,“ popisuje Markéta Kašparová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Navázali tak na loňskou dobrovolnickou akci v národní přírodní památce  Na požárech, kde   dělali podobné zásahy při péči o jinou masožravku –  rosnatku okrouhlolistou.   Každoročně vyrážejí  s dobrovolníky kosit orchidejové louky, sázet stromy, opravovat hrady nebo obnovovat mokřady. Právě díky spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR se jim takto daří pomáhat na místech, kde to dává smysl.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Šumavský Mouřenec zve na prohlídky, ale i na koncerty

Naplno se  rozjelo v šumavském kostele svatého Mořice nad Annínem další Mouřenecké léto. V rámci 12. ročníku …