Domů / Plzeňský rozhled / Muzikoterapii si oblíbili v domově pro seniory SeneCura

Muzikoterapii si oblíbili v domově pro seniory SeneCura

Sedm let hrál na klavír, ale již dlouhou dobu se hře nevěnuje. na žádný jiný nástroj nehraje, přesto si jeho aktivity oblíbila řada klientů domova pro seniory SeneCura v Plzni. Sociální a aktivizační pracovník Jakub Hozák se s nimi totiž kromě jiných činností věnuje zpěvu.

Hudba může pomoci vyjádřit a vybavit různé emoce. Poslech hudby, která rezonuje s našimi pocity, může pomoci uvolnit napětí, snížit úzkost a zmírnit stres. Právě na těchto předpokladech je postavena muzikoterapie, koncept, který v SeniorCentrech SeneCura personál často využívá.

Jakub Hozák vymyslel pravidelné „zpívánky” prakticky náhodou – při výrobě velikonoční výzdoby. „Během práce jsem se klientů zeptal, zda si nechtějí pro zábavu zazpívat. Souhlasili, zazpívali jsme si několik lidovek a jedna z klientek dokonce americkou hymnu,” vypráví. Postupně se ze zpěvu stala pravidelná aktivita, která si našla místo v týdenním plánu činnosti domova.

V repertoáru jsou přitom kromě lidových písní třeba skladby z českých pohádek. A protože většinou se zpívá bez textu, pojal Jakub Hozák aktivitu i jako trénink paměti. „Pokud s klienty nezpívám, věnuji se jim v rámci ostatních aktivit, jako je univerzita třetího věku, tématické přednášky, předčítání, zajišťuj, zajišťuji osobnosti do Křesla pro hosta. Mezi tradiční patří i bingo, skupinová cvičení a další. Nedávno jsme do plánu přidali i kurz německého jazyka,” uzavírá Jakub Hozák.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …