Domů / Plzeňský rozhled / Myslivečtí adepti skládali své první zkoušky v Mýtě na Rokycansku

Myslivečtí adepti skládali své první zkoušky v Mýtě na Rokycansku

Konec zimy a příchod jara je jedním z nejkrásnějších období roku. Sluníčko postupně ukazuje svoji sílu, opeřenci se vracejí z teplých krajin a obsazují svá teritoria. V přírodě začíná zrození nového života a k vidění jsou i první mláďata zajíců, divokých prasat či muflonů. Pro myslivce má však ještě další kouzlo. Je totiž dobou, kdy po roční lhůtě skládají své zkoušky noví zájemci o první lovecký lístek, tedy o možnost provozovat myslivost. A nejinak tomu bylo  o tomto uplynulém víkendu  na Rokycansku.

Nejlépe složili zkoušku o první lovecký lístek Jan Písař a Jana Zikmundová

Vše začalo slavnostním troubením a následným zahájením ve vkusně vyzdobeném salonku Restaurace Club Sladovna Mýto. Ta připravila nejen zkoušeným, ale i zkoušejícím kvalitní podmínky pro úspěšné absolvování těchto náročných zkoušek připomínající zkoušku z dospělosti. Zahájení mysliveckými signály v podání Jitky Maxové a Františka Svejkovského, uvítání   a již mohli účastníci kurzu zasednout před nesmlouvavou zkušební komisi. Ta zasedla ve složení Jiří Korda – péče o zvěř, Václav Hudec – střelectví, Ing. Jan Kozlík – historie, František Hrůza – zákony, Ing. Jitka Maxová – zoologie, Ing. Stanislav Hrubý – lovectví a Pavel Moulis – kynologie.

Přezkušování probíhalo ze sedmi předmětů, přičemž všetečné otázky se týkaly nejen teoretických znalostí, ale  v řadě případů i praktických, přičemž nebyla nouze ani o mysliveckou latinu.   Celkem se   dostavilo devatenáct uchazečů. Pečlivě a do posledního detailu připravené zkoušky nakonec úspěšně absolvovali všichni uchazeči o první lovecký lístek. Jejich znalosti   měly velice dobrou úroveň, a tak třináct uspělo s vyznamenáním a šest prospělo. Byť celý kurz absolvovalo více zájemců, někteří si účast na závěrečné zkoušce odsunuli. Nejúspěšnějšími   byli Jan Písař a Jana Zikmundová, kteří získali vyznamenání ze všech sedmi předmětů. I ostatním úspěšným absolventům samozřejmě gratulujeme a doufáme, že to nebylo jejich poslední myslivecké vzdělávání, neboť i v tomto oboru je potřeba se neustále zdokonalovat a získávat nové poznatky ze všech oborů. Ti úspěšnější se mohou rovnou přihlásit na kurz o získání zkoušky pro myslivecké hospodáře, která se kvapem blíží. Informace ráda sdělí jednatelka OMS ČMMJ Rokycany p. Vlnová na tel. 723658012.

„V současné době probíhá další myslivecký kurz, který jistě stejně tak dobře připraví „mladé„ myslivce k úspěšnému složení zkoušek a pokračování tak českých mysliveckých tradic, které ve světě nemají obdoby. Takže za rok na viděnou. Kdo však nechce čekat, může se zúčastnit některé z pořádaných mysliveckých akcí, které Okresní myslivecký spolek ČMMJ v Rokycanech připravuje,“  dodává  zkušební komisař Pavel Moulis.

Jejich výčet lze najít na webových stránkách rokycanského mysliveckého spolku. Možností je i účast na myslivecké burze, která se koná již 16. března v Bušovicích, zhruba 10 kilometrů od Rokycan. Dalšími myslivecky laděnými akcemi jsou zájezd na výstavu myslivosti, rybářství a včelařství „NATURA VIVA“ do Lysé nad Labem, „Myslivecký den“ 8. června v Litohlavech nebo 22. června „Odpoledne s přírodou“ v Siré. Bližší informace o těchto akcích získáte u P. Moulise na tel. 603239922 nebo na webových stránkách: www.csop.erc.cz .

 

 

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …