Domů / Plzeňský rozhled / Na Bahnech budou tanky, gripeny bojové i transportní vrtulníky

Na Bahnech budou tanky, gripeny bojové i transportní vrtulníky

Už 29. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě v Zadních Bahnech u Strašic se uskuteční v sobotu 23. června od 9 do 16 hodin. Kluby vojenské historie zde zajišťují inscenují ukázky z dramatických a vojensky zajímavých okamžiků z první světové války, z válečné operace na východní či západní frontě nebo na území protektorátu.

Jako tradičně i v letošním ročníku bude účinkovat pásová a kolová technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Hlavní téma bude tradičně obrana České republiky. Ukázky boje budou zaměřeny na to, jak jsou naše těžké jednotky připravovány a cvičeny k obraně země. Letos se můžete těšit na ukázku bojů československých legionářů za první světové války v Itálii na Piavě, mobilizaci z roku 1938, střelby s cvičnou municí z bojového vozidla Pandur. K vidění bude i historická vojenská technika československé výroby, tanky T-72M4CZ a T-72M1, bojová vozidla pěchoty, samohybná houfnice, stíhačky Gripen, letouny L-159, bojové i transportní vrtulníky, historický motocykl a policejní autokar, těžká válečná a poválečná technika. V plánu je také seskok výsadkářů. Jako tradičně i v letošním ročníku bude účinkovat pásová a kolová technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech.

Armáda letos předvede bojovou ukázku takzvané operace na vynucení míru – zajištění objektu s otravnými látkami, který by mohly zneužít bojující jednotky. Součástí operace bude výsadek hloubkového průzkumu, přepad objektu a nasazení letecké techniky.  Poprvé na veřejnosti se můžete těšit na střelbu cvičnou municí z kanonu obrněného vozidla Pandur.  Do akce se zapojí přes tisíc vojáků s více než 350 kusy techniky. Vedle profesionálních vojáků a vojenských nadšenců se se do akce zapojí policisté, hasiči, vězeňská služba, ale také technika ze Slovenska, Rakouska, Polska a USA. Vstup   je tradičně zdarma.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Stezka Perličky víly Terezky láká na nové prvky i v lese Obecníku

Už v roce 2017 vybudovalo město Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku další atraktivní cíl rodinné turistiky, …