Domů / Plzeňský rozhled / Na Finále Plzeň to opravdu žije!

Na Finále Plzeň to opravdu žije!

Páteční slavnostní zahájení 29. ročník filmového festivalu Finále Plzeň je za námi. O premiérovou projekci se postaral film Ani ve snu!, který reprezentoval Českou republiku na Berlinále. Finále Plzeň, které celkem uvede více než sto snímků české, slovenské i zahraniční produkce, je soutěžní přehlídkou českých a slovenských filmů uvedených do kin v předchozím roce. Letos se o titul Zlatého ledňáčka, který bude předán na galavečeru 21. dubna, utká 37 projekcí ve třech kategoriích: celovečerní hraný nebo animovaný film, dokument a televizní tvorba.

Slavnostního zahájení festivalu se ujala nová ředitelka Eva Veruňková Košařová, jejíž společnost Film Servis Plzeň s.r.o. zvítězila ve výběrovém řízení, které vyhlásilo město Plzeň na nového provozovatele filmového festivalu. Po jejím boku stál programový ředitel Peter Badač a tradiční moderátor Finále Plzeň Jakub Žáček. „Očekávání jsou veliká. Nejen představitelé města, ale i jeho obyvatelé a fanouškové Finále od nás očekávají zachování a další rozvíjení této tradiční a prestižní kulturní akce. Věřím, že se nám to, nejen díky kvalitním snímkům v soutěži i mimo ni, ale také díky pestrému doprovodnému programu v DEPO2015 a Korandově sboru, opravdu podaří,“ uvedla po skončení zahajovací projekce Eva Veruňková Košařová. 

Ani ve snu! – film režiséra Petra Oukropce, který byl uveden v předpremiéře na filmovém festivalu v Berlíně – se nově promítal na zahájení Finále Plzeň ve dvou sálech plzeňské Měšťanské besedy – ve Velkém sále a Kinosále. Film uvedla delegace složená z režiséra, herečky Barbory Štikarové a herce Tomana Rychtery. 

V pátek a v sobotu se návštěvníci Finále Plzeň mohli v Měšťanské besedě potkat kromě zmíněné delegace také např. s producentem seriálu Simpsonovi a filmu Doba ledová Mikem Reisem, herečkami Terezou Voříškovou, Janou Plodkovou, Denisou Pfauserovou, Eliškou Křenkovou, herci Stanislavem Majerem, Matějem Hádkem, Václavem Neužilem, Ondřejem Pavelkou, komikem Lukášem Pavláskem, režiséry Jiřím Strachem, Radimem Špačkem, Vojtou Kotkem, Filipem Renčem, Irenou Pavláskovou a dalšími.

V neděli a v pondělí přislíbili na Finále Plzeň účast např. Alena Mihulová (Domácí péče), Hana Třeštíková (Zkáza krásou, Mallory), režisér Matěj Mináč a fotografka Zuzana Mináčová (Očima fotografky), Dominik Landsman (Deníček moderního fotra), Ben Cristovao (projekce pro školy Seznam se bezpečně! 3), duo Kieslowski, Alexej Pyško (oba díly Gangster Ka), Filip Remunda, Petr Malásek a Dana Morávková (Muzikál, aneb cesty ke štěstí) a mnoho dalších.

Informace o programu a doprovodném programu na www.festivalfinale.cz

Z programu doporučujeme:

Neděle:

20:00 Prach (Malý sál – kinokavárna) – delegace Vít Zapletal, Ondřej Belica

Absolventský film režiséra Víta Zapletala je minimalistickým snímkem s prvky spirituality a příběhem o naší současnosti, o zrychlené době, která ztrácí Boha, víru a rodinnou tradici. Jsme prach a v prach se obrátíme – to je nezpochybnitelná pravda, kterou snímek předkládá s lehkostí a samozřejmostí, stejně jako samozřejmý je život a smrt. Dva bratři, starší s manželkou, mladší s milenkou a malým dítětem, se potkávají na venkovské usedlosti poté, co jejich otce stihne mrtvice. Subtilní rodinné drama je debutem, který se z běžné české tvorby vymyká přirozeným akcentem křesťanské víry. 

Režie: Vít Zapletal. Hrají: Radek Valenta, Vojtěch Poláček, Hana Jagošová, Eliška Stejskalová a další 

22:00 Laputa (Malý sál), snímek uvede herečka Tereza Voříšková

Milostné drama se odehrává v kavárně Laputa, kde hlavní hrdinka Johanka tráví veškerý svůj volný čas. Kavárna Laputa je pro dívku ostrovem, který chce i nechce opustit. Zatímco pro její přátele je místem, kam přicházejí a odkud zase odcházejí, aby žili své vlastní životy, Johanka zůstává. Marnost na ni vykukuje z každého půllitru. V kavárně, kterou vybudovala, se scházejí lidé, kteří umějí žít naplno. Každý s nějakým nápadem, potřebou nebo svým sobectvím. Johanka je všech a se všemi, a přece je sama a v nejistotě. Neví, co si má počít v děsivě velkém prostoru dospělého života. Stačí si ona sama k pocitu úplnosti? Ke štěstí?

Režie: Jakub Šmíd. Hrají: Tereza Voříšková, Igor Orozovič, Petr Stach, Luboš Veselý, Pavel Gajdoš, Ivana Chýlková, Klára Melíšková a další

Pondělí:

16:30 Žhnoucí slunce (Kinosál) – sekce Festivalový ZOOM- vítěz festivalu v Pule

Ivan a Jelena, Nataša a Ante, Luka a Marija – tři různé dekády, tři příběhy, kdy on je Chorvat a ona ze srbské rodiny. 1991 – ve vzduchu je napětí mezi etnickými komunitami, zamilovaný pár chce utéct do klidnějšího Záhřebu. 2001 – stejná vesnice, jen s viditelnými následky války. Dcera Nataša drží trauma uvnitř, zatímco matka ve snaze pohnout se z místa najímá chorvatského řemeslníka Anteho. 2011 – vysokoškolák Luka se proti své vůli vrací do rodné vesnice, setkání s bývalou ženou, od níž odešel v osudový okamžik, je nevyhnutelné. Třikrát o křehkosti lásky v prostředí protkaném etnickou nesnášenlivostí. Scénář a režie: Dalibor Matanic

20:00 Čistič (Malý sál – kinokavárna) – uvede delegace vedená režisérem

Tomáš, pracovník pohřební služby, žije svůj nudný život, ve kterém se dokola zabývá opakováním stejných stereotypních činností. Jeho prací je čištění míst, ve kterých zemřeli lidé nebo domácí zvířata. Jeho jednotvárné dny naruší až nová záliba, kterou objeví ve chvíli, kdy je okolnostmi donucen zůstat ukrytý v domě svých zákazníků po skončení práce. Tomáš začíná tajně sledovat životy pozůstalých přímo v jejich domácnostech a tomuto bizarnímu koníčku propadá stále víc. Situace se vymkne kontrole, když se zamiluje a rozhodne se odkrýt tajemství své lásky Kristíny a jejího podivného staršího bratra.  Režie: Peter Bebjak.  Hrají: Noël Czucor, Rebeka Poláková, Kamil Kollárik, Éva Bándor, Jana Oľhová, Eugen Libezňuk a další.

 

 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Podíl osob pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou vloni mírně klesl

Čisté peněžní příjmy českých domácností vzrostly v roce 2022 meziročně o 7,7 %, reálně však …