Domů / Plzeňský rozhled / Na jednu jízdenku cestujte Plzeňskem a Bavorskem

Na jednu jízdenku cestujte Plzeňskem a Bavorskem

Mezi Plzeňským krajem, Jihočeským krajem a bavorskými okresy Freyung-Grafenau, Cham a Regen se  zjednodušuje cestování veřejnou dopravou – zástupci jmenovaných českých krajů a bavorských okresů stvrdili  dlouhodobou spolupráci podpisem smlouvy o vzájemném uznávání jízdních dokladů.

Na území bavorských okresů a částech území Plzeňského a Jihočeského kraje tak bude možné cestovat na vybrané jízdní doklady českých integrovaných dopravních systémů či německých dopravních svazů, čímž se zjednoduší odbavení cestujících v této oblasti a zejména dojde k vzájemnému zlepšení dostupnosti příhraniční oblasti.

Pro cestující, kteří zahájí jízdu na území Plzeňského kraje, nově výrazně vzroste atraktivita celodenních jízdenek Turista Plzeňskem a Bavorskem. Ty bude nově možné využít prakticky ve všech spojích veřejné dopravy – jak vlacích, tak autobusech – v bavorských okresech Freyung-Grafenau, Cham a Regen.

Nádraží Alžbětín u Železné Rudy

„Vzniku společného projektu předcházely dlouhé přípravy a jsme rádi, že cestujícím ve veřejné dopravě můžeme nabídnout další nové možnosti – odstraňování bariér při cestování je pro nás klíčovým tématem. Podpis této smlouvy je pro nás opravdu důležitý akt vyjadřující vzájemnou důvěru partnerů na obou stranách hranice“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Trvalému zavedení této tarifní spolupráce předcházel pilotní provoz v minulém roce v menším rozsahu, který si vyzkoušelo několik stovek cestujících. Recipročně z německé strany budou uznávány vybrané německé jízdní doklady na částech území Plzeňského a Jihočeského kraje.

V Plzeňském kraji je potřeba zakoupit jízdenku Turista Plzeňskem a Bavorskem, která je součástí tarifu IDPK. Pro jednotlivce vyjde na 240 Kč, pro skupinu (max. 2 dospělí + max. 3 děti do 15 let nebo max. 5 dětí do 15 let) na 360 Kč. „Na tyto jízdenky bude možné nově neomezeně cestovat po Plzeňském kraji (vyjma MHD Plzeň), po části území Jihočeského kraje, ale zejména veřejnou dopravou v okresech Freyung-Grafenau, Cham a Regen,“ zmiňuje výhody „přeshraniční jízdenky“ Pavel Čížek, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast dopravy.

Cestu do Německa je tak možné podniknout prakticky kdykoli. Pořídit jízdenku je přitom velice jednoduché – u průvodčího ve vlaku, u řidiče autobusu, na pokladně ČD, ale také v e-shopu ČD, mobilní aplikaci Můj vlak a v neposlední řadě v mobilní aplikaci Virtuální karta. „Výhodou jízdenky je také skutečnost, že si ji cestující může zakoupit libovolný den, nemusí se vázat pouze na víkendy nebo vybraná období roku,“ doplňuje Pavel Čížek.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …