Domů / Plzeňský rozhled / Na Plzeňsku vzrostly nabídkové ceny bytů

Na Plzeňsku vzrostly nabídkové ceny bytů

V okrese Plzeň-město najdeme téměř polovinu všech nabízených bytů k prodeji (42 %), pětina jich je na Klatovsku (22 %).  „Právě v těchto částech Plzeňského kraje vzrostla od loňského jara cena bytů nejvíce – o 15 % resp. 19 %. V reálu to znamená částku dosahující v centru města až 300 000 korun,“ říká Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz.

Největší poptávka je po malých, jedno až dvoupokojových bytech, majitel je prodá do 49 dní. Cena třípokojových bytů je vyšší o rovnou desetinu, avšak jejich prodej trvá o dva týdny déle než vloni na jaře – 82 dní. Prodeje bytů v na západě Čech následují celorepublikový trend. Díky výhodné poloze a silné pozici krajského města trh s byty ožívá. Ceny od loňského roku vzrostly o 10 %, doba potřebná pro prodej se zkrátila o 48 dní. „Avšak kromě zmíněných regionů je nabídka v kraji velmi malá. V celorepublikovém měřítku patří Plzeňsko k pěti krajům s nejmenší nabídkou bytů na prodej,“ dodává Zadák.

Okres Plzeň-město jasně vévodí i pronájmům bytů, týká se ho 80 % celkové nabídky v kraji. Michal Zadák to komentuje: „Podobný obrázek najdeme ve všech univerzitních městech. Dvě třetiny nabízených bytů jsou garsonky nebo dvoupokojové byty (68 %). Jejich cena je stabilní i přes to, že pronajmout je – zejména v tomto kraji – nebyl nikdy velký problém. Nájemníka majitel bytu sežene v pohodě do dvou týdnů.“ Oproti prodejům patří Plzeňský kraj k pětici s největší nabídkou bytů k pronájmu.  Ceny tu jsou velmi příznivé, v porovnání s obvyklou úrovní ČR, o pětinu nižší. Měsíční nájemné je 7 500 Kč a v čase se nemění. 

Trh s byty se v minulém roce začal rychle zahřívat – prodává a pronajímá se rychleji, lidé investují do bydlení, nabídkové ceny rychle rostou (podle velikosti a typu bytu v Plzeňském kraji o 10 %) a všechny signály naznačují, že nabídka bydlení má navrch nad poptávkou. Ukazují to údaje z největšího českého inzertního serveru v této oblasti Sreality.cz. Vývoj realizovaných cen bydlení za rok 2015 ČSÚ zatím nezveřejnil, nicméně ve třetím čtvrtletí roku 2015 podle odhadů meziroční růst dosáhl hranice mezi 4-5 %. Vývoj na serveru Sreality.cz indikuje, že by v roce 2016 mohlo dojít k další akceleraci růstu cen i pronájmů.

 „Trhu nahrává řada souběžných okolností od extrémně nízkých úrokových sazeb hypoték až po pozitivní vnímání ekonomického vývoje,“ komentuje trend Michal Zadák. „Ceny bytů rostou a porostou i v letošním roce. Zatím se však ceny i další parametry drží ve stabilních polohách a nelze tedy hovořit o cenové bublině. Navíc nabídka ve velkých městech spíše klesá, kdežto poptávka mírně roste,“ doplňuje Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Informace o vodě ve Velkém boleveckém rybníce nyní najdete na webu

Výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu vody při hladině si nyní mohou …