Domů / Plzeňský rozhled / Nábytková banka Plzeňského kraje už zajistila 10 tun nábytku

Nábytková banka Plzeňského kraje už zajistila 10 tun nábytku

V říjnu 2023 zahájila v Plzeňském kraji činnost Nábytková banka. Sklad je umístěn v Rokycanech v bývalém IRA bazaru, avšak působí nejen na  Rokycansku a okolních obcích, ale také v regionech Plzeň-město, sever a jih. 

Smyslem projektu Nábytkové banky je naplnění konceptu cirkulární ekonomiky, jejímž cílem je navracení věcí zpět do oběhu a tím předcházet vzniku odpadu. Nábytková banka se tak stala jedním z účinných nástrojů prevence vzniku odpadu. Sběrný dvůr,   likvidace nábytku a vybavení do domácnosti jsou až tou poslední možností. Zároveň je projekt spojen s myšlenkou podpory nízkopříjmových domácností.

„Za dobu svého krátkého fungování se nám podařilo zajistit od dárců 10 tun nábytku a vybavení do domácnosti, který by se jinak stal odpadem. Navázali jsme spolupráci s 12 neziskovými organizacemi včetně některých měst. Prostřednictvím  těchto partnerských organizací se nám podařilo podpořit 87 klientů z nízkopříjmových domácností, dvě pracoviště sociálních služeb a jedno město. Materiální pomoc je zdarma,“ zhodnotila za nábytkovou banku její ředitelka Marcela Kupková.

Darovaný nábytek, vybavení do domácnosti lze odvézt přímo do skladu v Rokycanech nebo je možné se dohodnout s koordinátorkou projektu na zajištění dopravy. Doprava je zdarma.  Nábytková banka chce vytvořit síť partnerských organizací napříč celým Plzeňským krajem, připraveni jsou také navázat spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi a městy.

Informace pro dárce 

Chcete-li darovat nábytek či jiné, níže uvedené vybavení, kontaktujte koordinátora projektu na tel. 602 289 929, v pracovní dny v čase 8 až 16 hodin, nebo napište na e-mail Nábytkové banky info@nbpk.cz.  Nábytek mohou pracovníci Nábytkové banky vyzvednout v domácnosti dárce (za odvoz se nic neplatí), nebo ho dárce odevzdá přímo ve skladě – Jiráskova 214, Rokycany (bývalý IRA bazar). Darované věci musí být plně funkční, čisté, bez parazitů a bezpečné k dalšímu užívání. Poškrábání, povolené šrouby a jiné drobné vady být mohou.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …