Domů / Plzeňský rozhled / Netopýří výstraha trvá! Poučíme se někdy?

Netopýří výstraha trvá! Poučíme se někdy?

Celkem  51  živých a  6 uhynulých netopýrů hvízdavých zajistili  členové
Dobrovolného ekologického spolku – ochrany ptactva Plzeň v aktuálně nevyužívané kanceláři budovy Magistrátu města Plzně. Otevřená ventilačka činžovního domu přilákala netopýry pohybující se ve vnitrobloku ulic Jagellonská, Škroupova, Americká, Resslova.

Výskyt netopýrů hvízdavých je teď ale po celém městě, a to od historického jádra až po okrajové části, parky a zeleň. Plzeň je na hlavní tahové trase a odjakživa zastávkou pro stovky až tisíce těchto jinak užitečných   létajících savců. Teplejší prostředí ve městě spolu s pouličním osvětlením, hmyzem jakožto potravou a pěti řekami je pro migrující netopýry důležitou zastávkou.

Proto, větráte-li, jedete na dovolenou, nebudete doma  či máte otevřenou třeba jen ventilačku, zcela určitě byste měli mít ve vlastním zájmu teď a minimálně po dobu následujících tří až čtyř týdnů v oknech síta proti hmyzu. Důležitá je totiž prevence než pak nákladné složité a drahé odstraňování následků! Na tento problém upozorňujeme již několik let stále dokola, dnes dáváme výstrahu už pro celé území města, i když lokality, domy, budovy se každý rok notoricky opakují, majitelé či nájemníci jsou nepoučitelní!

„Své o tom vědí i pracovníci údržby budov plzeňského magistrátu, kteří   museli kvůli necelým šesti desítkám netopýrů hvízdavých rozebrat téměř celou kancelář a odchytem strávili v několika lidech dvě docela krušné hodiny! A to 57 netopýrů je oproti 300 až 500 jedinců relativně legrace,“ říká Karel Makoň ze  Záchranné stanice živočichů Plzeň.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Na Šumavě lyžař utrhl lavinu, zasahovali horští záchranáři

Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař včera malou lavinu. Ta …