Domů / Plzeňský rozhled / Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř

Divadlo Alfa připravuje už několik let vlastní adaptace děl světové i české klasiky, které úspěšně oslovují dospívající publikum, zejména středoškoláky. Po titulech Hamleteen, Ostře sledované vlaky nebo Gazdina roba se plzeňští divadelníci tentokrát zaměřili na Farmu zvířat George Orwella. Svět bajky, která rozkrývá plíživé nebezpeční vzniku totality, zasadili do Československa 50. let a nazvali „α farma“ (čti alfa farma). Kolektiv mladých tvůrců se inspiroval skutečným příběhem apolitického zemědělce Josefa Straky, kterého komunisté připravili o generacemi obdělávanou půdu a odsoudili do vězení. Dobové reálie konzultovali tvůrci s pracovníky Ústavu pro studium totalitních režimů.  

Slavnostní večerní premiéra v pátek 18. května v 17:00 a v 18:30 hodin –  Divadlo ALFA, Rokycanská 7, Plzeň.

Trvalé nebezpečí vzniku totality je nutné neustále připomínat, tvůrci ale nechtěli Farmu zvířat jen ilustrovat. „Rozhodli jsme se pro konkrétní příběh z českého prostředí, z doby, kdy lidé ještě věřili komunistické utopii, ale začali už poznávat dravou tvář mince. Chtěli jsme příběh apolitického zemědělce, který dře na poli, chodí do kostela a je ve vsi přirozenou autoritou, protože umí spravovat svůj majetek a zaměstnává lidi. A pak přijdou komunisté, JZD – a s nimi rozpad po generace děděného majetku, konec života bytostně svázaného s půdou i ohrožení rodiny,“ říká ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Josef Straka se narodil v roce 1912 v rodině rolníka, nejprve pomáhal svému otci a pak hospodařil na 40 ha v Okrouhlických Dvořácích, v okrese Havlíčkův Brod. Nikdy se neangažoval v žádné politické straně. V roce 1950 mu komunisté nejprve odvedli pomocné síly, vzali mechanizaci i hospodářské stroje. Josef Straka s manželkou hospodařili dál sami. Režim jim vyměřoval stále vyšší odvody, které nebyli schopni plnit. Josef Straka byl proto v roce 1952 odsouzen za sabotáž do vězení, dále k propadnutí majetku, ztrátě občanských práv po dobu šesti let a k pokutě 55 000 korun. Za zločin sabotáže soud považoval neplnění dodávek v rostlinné a živočišné výrobě a dále údajně špatně seřízenou mlátičku a poškození samovazače.

Do skutečného příběhu, jakých se v 50. letech na venkově odehrály tisíce, tvůrci po svém aplikovali svět bajky George Orwella, odhalující mechanismy plíživého vzniku diktátorských systémů. Divadelní prostředky – a zvláště prostředky loutkového divadla – zvýrazňují alegoričnost a současně sílu takového sdělení. Dobové reálie konzultovali s pracovníky Ústavu pro studium totalitních režimů.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

TOP 09 v Plzni uctila památku Jana Palacha

Předseda plzeňské TOP 09 Michal Vozobule dnes společně s několika desítkami členů a příznivců na náměstí …