Domů / Plzeňský rozhled / Nová poštovní známka ke stovce Ďábla z Vinohrad

Nová poštovní známka ke stovce Ďábla z Vinohrad

Klavírista sedící u pianina, o které se opírá revuální girl. Takový je motiv nové příležitostné poštovní známky Osobnosti: Jiří Šlitr, v nominální hodnotě 27 Kč, kterou Česká pošta uvede do prodeje ve středu 14. února. Autorem výtvarného návrhu je Jiří Suchý. Od narození Jiřího Šlitra v polovině února uplyne 100 let.

Český hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec, ilustrátor a výtvarník Jiří Šlitr se narodil 15. února 1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice a zemřel 26. prosince 1969 v Praze. Svou tvorbou výrazně ovlivnil českou populární hudbu a společně s Jiřím Suchým a Ferdinandem Havlíkem založil v roce 1959 divadlo Semafor. Mimo jiné zhudebnil přes 300 písní, napsal hudbu k deseti celovečerním filmům (například Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v Šantánu) a ilustroval 20 knih.

Suchého kresba na známce znázorňuje Šlitra v inscenaci jeho nejvýraznějšího díla Jonáš a tingltangl. U pianina sedí zády k divákům, což naznačuje, že byl komikem. Nebývá totiž zvykem, aby ústřední postava byla k divákovi obrácena zády. Slečna u pianina je v kostýmu charakteristickém pro revue, kabaret a tingltangl. Tyto žánry měl Jiří Šlitr rád a věnoval jim značnou část tvorby. Jiří Suchý tak při tvorbě emise čerpal inspiraci v celoživotní práci v těchto žánrech.

Námětem doplňující obálky prvního dne vydání (FDC) je pruhovaná košile s motýlkem a buřinka, která k Jiřímu Šlitrovi neodmyslitelně patřila. Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. Známku ofsetem v nákladu 300 000 kusů a 2 300 kusů FDC metodou digitálního tisku.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Podíl osob pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou vloni mírně klesl

Čisté peněžní příjmy českých domácností vzrostly v roce 2022 meziročně o 7,7 %, reálně však …