Domů / Plzeňský rozhled / Nová smlouva nabídne jistotu cestujícím i zaměstnancům

Nová smlouva nabídne jistotu cestujícím i zaměstnancům

Příštích 15 let budou zajišťovat a financovat veřejnou dopravu v krajském městě Plzeňské městské dopravní podniky. Stane se tak na základě  nové smlouvy, kterou uzavřela plzeňská radnice se svou stoprocentně vlastněnou akciovou společností. Dopravce bude nově  definován jako tzv. vnitřní provozovatel.

ilustrační foto

Uzavřením smlouvy město jednak naplňuje požadavek legislativy Evropské unie, zároveň získává pro celé období platností smlouvy jasnou představu o tom, jak velký nárok na finanční kompenzaci pro rozpočet města bude veřejná doprava mít, a to při naplnění předem přesně jasně daných parametrů, jako je celkový objem kilometrů, ale i standardy kvality vozového parku.  

„Také pro dopravce jsou ujednání smlouvy přínosná v tom , že získá na delší časové období jistotu definovaných pravidel pro stanovování veškerých nákladů spojených s provozováním MHD i výše přiměřeného zisku, pochopitelně indexovaných dle objektivních makroekonomických ukazatelů. Smlouva je zároveň ve svých ustanoveních i finančním modelu pružná, aby vedení města mohlo i nadále reagovat na aktuální vývoj i finanční situaci a měnit dle momentální potřeby celkový rozsah objednávky, případně upravovat i skladbu vozového parku nebo poměr jednotlivých typů vozidel,“ přiblížil Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

V současné době platná smlouva o závazku veřejné služby končí 31. prosince 2023. Uzavření nové smlouvy už schválili také zastupitelé.

„Městská hromadná doprava v Plzni je na velmi vysoké úrovni nejen v rámci České republiky, ale v rámci celé Evropy. Uzavřená smlouva je závazkem a zároveň garancí pro obě smluvní strany. Kromě toho znamená jistotu také pro zaměstnance dopravních podniků a samozřejmě pro klíčové uživatele, kterým jsou cestující. V dalších patnácti letech nás čeká doprava s nižší uhlíkovou stopou i rozvoj linek, což právě  uzavřená smlouva reflektuje,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …