Domů / Plzeňský rozhled / Obrazy Jakuba Stretti na zámku Nebílovy k vidění o víkendech

Obrazy Jakuba Stretti na zámku Nebílovy k vidění o víkendech

Až do 25. října bude o víkendech v Gallery Tuwora na státním zámku v Nebílovech prodloužena výstava obrazů významného českého malíře Jakuba Stretti, pokračovatele výtvarné tradice slavných grafiků, malířů a restaurátorů.  

Jakub Stretti

Jakub Stretti studoval u profesorů Františka Hodonského a Karla Malicha. S jedním jej spojuje bohatý kolorismus, s druhým jakási „metafyzika“ chápání prostoru a těla, blízké transcendetálnímu idealismu teosofů. V námětech svých obrazů vychází z tohoto světa, ovšem všechny konkrétní zážitky, pocity, vjemy a postřehy transformuje v osobité, poetické a barevné podmaňující vize – ticha, prostoru, krajiny nebo prázdnoty. Nerezignuje přitom na formální ani estetické kvality, neboť jeho sdělení je čistě vizuální. Kompozici obrazu řeší na základě linky a plochy, pomocí kaligrafického znaku.

Zámek Nebílovy

„V Jakubových lyrických expresích se potkávají klid s rozruchem,“ říká kurátorka výstavy, historička umění Lucie Šiklová. „A toto setkání a spojování prochází celou Jakubovou abstraktní tvorbou již od 90. let, ať nabývá různých expresivních projevů, rozlévá se, kulatí či hrotí. Na tuto kontinuitu jsme chtěli poukázat, a proto v Nebílovech najdeme obrazy ještě z dob Strettiho diplomové práce až po úplnou současnost,“ dodává. Každý obraz si vytváří vlastní hladinu ticha. Ze zkušenosti jsou přeci různá ticha, ticho očekávání, to neklidné před bouří, ticho utěšující či ticho jaksi definitivní. Jednou uklidňuje, jindy ruší. Ticho je součástí řádu, přírodní silou, součástí přírodního bytí. Takové ticho nalézáme na Jakubových obrazech.

Výstava je na barokním zámku v Nebílovech instalována v galerii, pojmenované po malíři Antonínu Tuvorovi, který na sklonku 18. století vymaloval pokoje piana nobile, tedy prvního patra nebílovského zámku vč. výjimečného tanečního sálu. Instalaci obrazů Jakuba Stretti podstatně doplňuje až meditativní hudební složka, zkomponovaná a nahraná speciálně pro tuto příležitost výtečným kytaristou Tomislavem Zvardoněm.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …