Domů / Plzeňský rozhled / Obyvatelé „Trojky“ sami navrhnou, co by si přáli vylepšit

Obyvatelé „Trojky“ sami navrhnou, co by si přáli vylepšit

Šest místních částí, šest přání, šest milionů korun. To je ve zkratce projekt participativního rozpočtu Rozhodněte sami, který spouští centrální plzeňský obvod již dnes 15. června 2023. Obyvatelé „Trojky“ mohou sami navrhnout, co by si v místě svého bydliště přáli vylepšit.

Pro náš obvod je to první ročník tohoto projektu, ve kterém chceme do rozhodování zapojit občany. Rozpočet na něj činí šest milionů korun s tím, že do každé z místních částí dáme na vítězný návrh jeden milion,“ vysvětluje místostarosta MO Plzeň 3 Ondřej Ženíšek.

Místní části jsou v projektu rozdělené na Bory a střed města, Skvrňany, Valchu, Radobyčice a Malou Homolku, Novou Hospodu a Zátiší, Výsluní a Doudlevce.

Své návrhy mohou lidé předat elektronicky i fyzicky. Od 15. června do 15. září mohou lidé prostřednictvím webových stránek www.rozhodnetesami.cz/plzen3 vkládat své návrhy. Zejména pro starší obyvatele jsou k dispozici také papírové dotazníky ve vstupní hale úřadu třetího městského obvodu, který  je doručí také do  seniorských organizací. Projekty pak obvod do 15. října vyhodnotí a vybere  ty, které je možné realizovat.

„Například není možné hlasovat o projektu, který by měl být vybudovaný na pozemku, jenž nepatří městu anebo převyšuje rozpočet, tedy jeden milion korun. Pokud jej bude převyšovat o malou částku, cca do deseti procent, může ho obvod dofinancovat,“ vysvětluje 1. místostarosta Pavel Šrámek.

Návrh by měl být veřejně prospěšný. „Může se jednat o sportovně relaxační prvky, zeleň, mobiliář v parcích nebo na sídlištích nebo i o kulturní akci. Hlasování o projektech, které jsou realizovatelné, začne 15. října a skončí 30. listopadu,“ říká místostarosta Ladislav Nový.

Vítězné projekty řazené podle počtu hlasů vždy jednotlivě v každé místní části vyhlásí vedení „Trojky“ v prosinci. Bude to náš vánoční dárek občanům obvodu.

starosta David Procházka

Rozhodněte sami je projekt, se kterým přišel čtvrtý městský obvod a který Trojku velmi inspiroval. Na jeho základě upravila Správa infomačních technologií města Plzně webové stránky tak, aby sloužil i dalším obvodům. V případě jejich zájmu se tak může myšlenka participativního rozpočtu dále šířit po celé Plzni.

Projekt participativního rozpočtu není ale jediným, ve kterém mohou obyvatelé třetího městského obvodu rozhodovat o vzhledu svého okolí. „Občany jsme již zapojili například do rozhodování o vzhledu vnitrobloků. Webovou stránku Rozhodněte sami bychom také rádi využili i k hlasování o projektech, které má v plánu dělat náš obvod. Lidé by mohli třeba rozhodnout, v jaké lokalitě ve Skvrňanech by se mělo parkoviště realizovat nejdříve,“ uvádí konkrétní příklad starosta obvodu David Procházka.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …