Domů / Plzeňský rozhled / Opera Iris – přenádherný okamžik za hranicí reality

Opera Iris – přenádherný okamžik za hranicí reality

Vůbec poprvé nádherná hudba Mascagniho opery Iris přenese diváky Velkého divadla v Plzni do exotického Japonska v sobotu 13. dubna 2019. Operu Iris jsem chtěl do českého operního prostředí přivést již mnoho let. Její kouzlo tkví v úžasném spojení neotřelé a napínavé zápletky s hlubokou filozofickou rovinou příběhu, kterou navíc umocňuje působivá hudba,“ přibližuje volbu titulu režisér Tomáš Pilař.

Opera Iris

Odehraje se zde příběh na pomezí reality a mýtů o mladé dívce Iris, která je unesena a poté prokleta svým vlastním otcem. V české premiéře opery v režii Tomáše Pilaře a s hudebním nastudováním Jiřího Štrunce titulní roli alternují Ivana Veberová a Maria Kobielska. Další postavy této působivé opery ztvární mimo jiné František Zahradníček, Philippe Castagner, Paolo Lardizzone, Michale Bragagnolo, Amir Khan, Svatopluk Sem, Jana Foff Tetourová a Jana Piorecká. Na inscenaci se také podílejí tři loutkoherci z Divadla Alfa, kteří společně vodí originální japonskou loutku typu bunraku.

Děj opery zavádí diváky na japonský venkov, kde žije mladá a půvabná dívka Iris, jež je unesena bohatým Osakou. Protože Iris odolává svodům sebevědomého šlechtice, je zanechána v nevěstinci, kde ji najde její otec a v domnění, že do veřejného domu vstoupila dobrovolně, ubohou dívku prokleje.

Opera Iris

Vzhledem k tomu, že je u nás tato opera naprosto neznámá, soustředil jsem se v její režii zejména na srozumitelné vyprávění příběhu s důrazem na jeho spirituální rovinu. Ústředním tématem, které ve své inscenaci akcentuji, je věčnost naděje. Po nádherné a radostné expozici opery přicházejí v životě hlavní hrdinky prakticky jen negativní zvraty a celé to utrpení začne dávat smysl až v úplně posledním obrazu. Opera tak směřuje ke skálopevné jistotě, že víru v dobro si můžeme zvolit i v tu nejtěžší chvíli života,“ vysvětluje režisér Tomáš Pilař.

Veristické opery patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším. Často mají strhující děj i melodie, které se doslova dostanou pod kůži a nemohou člověka nechat chladným,“ komentuje výběr opery představitelka titulní role Ivana Veberová a dodává: „Ač Mascagniho opera Sedlák kavalír patří mezi mé nejoblíbenější, musím přiznat, že Iris jsem předtím nikdy neslyšela. Opera na mě ale udělala velice hluboký dojem, hudba stejně jako hlavní hrdinka je tak čistá, prostá, půvabná a zároveň silná i oduševnělá.“

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Jedině do Plzně přiveze LUCIE show z O2 areny!

Bude to na nějakou dobu poslední open air vystoupení nejslavnější české kapely Lucie, která se …