Domů / Plzeňský rozhled / Peníze podpoří kulturní spolky a soubory

Peníze podpoří kulturní spolky a soubory

Tři žadatelé si rozdělí finanční prostředky v rámci individuálních dotací z rozpočtu Odboru kultury Magistrátu města Plzně. Částkou ve výši 140 tisíc korun podpoří město konání Napoleonských slavností Plzeň – Křimice, jež se uskuteční v polovině srpna 2022. Centrum města a zámecký park v Křimicích se přenesou do doby Napoleona Bonaparte (přelom 18. a 19. století). Veřejnost zažije kulturní program v podobě historického průvodu, ukázky vojenského tábora, jízdy na koních, vojenského výcviku a bitvy nebo dobové tržiště. Program bude pro veřejnost zdarma, popř. za dobrovolné vstupné v zámeckém areálu. 

plzeňská radnice

Druhý žadatel, Plzeňský lidový soubor Mladina, získá 70 tisíc korun na částečnou úhradu nákladů na projekt Mladina a Ondráš. Celovečerní představení na Nové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni seznámí diváky s českým, moravským a slovenským folklorem formou tance a živé hudby v autentických krojích a kostýmech. Po něm bude následovat beseda s diváky. Mladina v programu předvede tance a písně zejména z Chodska a Plzeňska, profesionální Vojenský umělecký soubor Ondráš pak moravský a slovenský folklor.

Zastupitelé také schválili poskytnutí 50 tisíc korun na částečnou úhradu nákladů spojených se zakoupením speciální mobilní stepařské podlahy pro spolek K.R.O.K., který má více než 200 členů a pořádá například mezinárodní Plzeňský festival stepu, vystupuje na různých akcích a přináší veřejnosti taneční vystoupení na špičkové úrovni.

Mgr. Eliška Bartáková

„Při nich se potýká s různými druhy povrchů, které nevyhovují tomuto druhu tance. Dochází tak k poškozování stepařské obuvi a především ke zhoršenému akustickému zážitku. Mobilní stepařská podlaha tento nedostatek odstraní a veřejnost se může těšit na krásu tohoto umění na mnoha místech ve veřejném prostoru v Plzni,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vyrobí repliku původních stavidel těchonického rybníku

V Těchonicích na Klatovsku se chystá  již 7. ročník tesařského sympozia, který pořádá Regionální  řemeslné …