Domů / Plzeňský rozhled / Plzeňská ZOO právě zažívá babyboom u lemurů v pavilonu Madagaskar

Plzeňská ZOO právě zažívá babyboom u lemurů v pavilonu Madagaskar

Aktuálně je to šest mláďat u čtyř druhů lemurů – právě tolik můžeme napočítat v pavilonu Madagaskar (z roku 2007) plzeňské zoo. Díky dosud uzavřeným vnitřním expozicím ale nejsou pro návštěvníky zatím vidět. Je zde několik zajímavostí – dva porody v jediném dni, přesmyčka nebo prvoodchov.

Nejstarší jsou dvojčata vari bělopásého neboli pásového (Varecia variegata subcincta). U tohoto druhu lemura jde v Plzni o opakovaný odchov. Po tuzemském prvoodchovu z roku 2014 následovala dvojčata 1.5.2015. Podle chovatelek jde nyní zřejmě o pár, mláďata přišla na svět 24.3. 2021. Další dvojčata jsou naopak z 23.4. – jde o lemury tmavé (Eulemur macaco). Díky pohlavní dvojtvárnosti jsou zde samec a samice lépe k poznání – je to určitě pár.

Tento druh se v Plzni množí pravidelně, poslední dobou se rodili hlavně samci. Ve středu 28.4. přišla dvojnásobná radost, narodil se lemur hnědý a běločelý. Oba druhy mají expozice umístěné v pavilonu proti sobě. Lemur hnědý (Eulemur fulvus) byl v polovině 80. let prvním historickým druhem lemura v Plzni a na dlouho také jediným. Nejnovější mládě je třetí v pořadí, množit se začal až v posledních letech. U lemura běločelého (Eulemur albifrons) jde o premiéru, mládě přišlo na svět až po nedávné výměně samice. Z celé plzeňské kolekce čítající 11 forem lemurů se tak dosud nerozmnožil už jen lemur rudočelý.

O dalším vývoji budeme informovat – až lemuři povyrostou a změní se podmínky.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Interaktivní aplikace ČSÚ srovnává kvalitu života v krajích

Kvalitu života obyvatel všech 14 krajů Česka měří 34 vybraných statistických ukazatelů, které Český statistický úřad …