Domů / Plzeňský rozhled / Pojďte vyhnat zimu z plzeňské kotliny!

Pojďte vyhnat zimu z plzeňské kotliny!

Plzeňská veřejnost by měla vědět, že letos skončí ve zdejší kotlině zima tuto neděli 28. února. Její vyhánění začne ve 14 hodin před 7. základní školou v sídlišti Vinice. Přítomné přivítá starosta prvního městského obvodu Miroslav Brabec. Zde je také od 13,45 hod. i hlavní seřadiště rozpustilého maškarního průvodu. Ten přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně (průchod zdarma), Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici, aby zde oznámil náměstkyni primátora města Plzně Evě Herinkové, že zima je už z Plzně pro letošní rok vyhnána. 

První zastávka průvodu bude tradičně na statku Lüftnerka, kde si přítomní připomenou pohanský zvyk – setnutí hlavy líného kohouta, „jemuž se za vinu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě topí ve tmě, neboť pozdě kokrhá“. Také se zde odehraje souboj mezi posledními zarputilými stoupenci zimy a příznivci Jaromila VII. Poté pod jeho vedením průvod vyjde k místu zapálení a utopení Morany u Kalikovského mlýna. Jaromil VII. zde v cca 15,30 hod. pronese řeč plnou touhy po jaru a rovněž zde vyhlásí a odmění nejvtipnější masky.  

Pořadatelé věří, že vyhánění zimy bude hojně podpořeno obyvatelstvem Plzně a jejího okolí, které se také zúčastní maškarního průvodu a obohatí ho především tradičními maskami – jakými jsou např. bába s nůší, různá zvířátka, šafář, dráb, žebrák a další. Pivovarský koňský povoz poveze i letos něco pro osvěžení a zahřátí. O správné veselí se postarají harmonikář a zejména pro tu příležitost vytvořené hudební uskupení PŘÁTELÉ ZOO. 

Na poslední zastávce – před radnicí (cca 16 hod.) – bude skutečnost, že zima je už mrtvá, pro jistotu ještě ztvrzena jejím pohřbením do rakve. Odpoledne ukončí pojídání koblih na čas pod názvem Plzeňský koblížek o koblížkového krále a prince. Vyhánění zimy z plzeňského dolíku se stalo již tradicí spojenou s koncem února. Letos se bude konat už po 13. 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …