Domů / Plzeňský rozhled / Pojďte vyhnat zimu z plzeňské kotliny!

Pojďte vyhnat zimu z plzeňské kotliny!

Plzeňská veřejnost by měla vědět, že letos skončí ve zdejší kotlině zima tuto neděli 28. února. Její vyhánění začne ve 14 hodin před 7. základní školou v sídlišti Vinice. Přítomné přivítá starosta prvního městského obvodu Miroslav Brabec. Zde je také od 13,45 hod. i hlavní seřadiště rozpustilého maškarního průvodu. Ten přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně (průchod zdarma), Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici, aby zde oznámil náměstkyni primátora města Plzně Evě Herinkové, že zima je už z Plzně pro letošní rok vyhnána. 

První zastávka průvodu bude tradičně na statku Lüftnerka, kde si přítomní připomenou pohanský zvyk – setnutí hlavy líného kohouta, „jemuž se za vinu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě topí ve tmě, neboť pozdě kokrhá“. Také se zde odehraje souboj mezi posledními zarputilými stoupenci zimy a příznivci Jaromila VII. Poté pod jeho vedením průvod vyjde k místu zapálení a utopení Morany u Kalikovského mlýna. Jaromil VII. zde v cca 15,30 hod. pronese řeč plnou touhy po jaru a rovněž zde vyhlásí a odmění nejvtipnější masky.  

Pořadatelé věří, že vyhánění zimy bude hojně podpořeno obyvatelstvem Plzně a jejího okolí, které se také zúčastní maškarního průvodu a obohatí ho především tradičními maskami – jakými jsou např. bába s nůší, různá zvířátka, šafář, dráb, žebrák a další. Pivovarský koňský povoz poveze i letos něco pro osvěžení a zahřátí. O správné veselí se postarají harmonikář a zejména pro tu příležitost vytvořené hudební uskupení PŘÁTELÉ ZOO. 

Na poslední zastávce – před radnicí (cca 16 hod.) – bude skutečnost, že zima je už mrtvá, pro jistotu ještě ztvrzena jejím pohřbením do rakve. Odpoledne ukončí pojídání koblih na čas pod názvem Plzeňský koblížek o koblížkového krále a prince. Vyhánění zimy z plzeňského dolíku se stalo již tradicí spojenou s koncem února. Letos se bude konat už po 13. 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Stezka Perličky víly Terezky láká na nové prvky i v lese Obecníku

Už v roce 2017 vybudovalo město Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku další atraktivní cíl rodinné turistiky, …