Domů / Plzeňský rozhled / Veřejné zakázky z pohledu nového zákona

Veřejné zakázky z pohledu nového zákona

Regionální hospodářská komora Plzeňského kraje uspořádala pro zájemce nejenom z řad svých členů velmi zajímavý seminář spojený s byznys snídaní. Tématem, které uvedla ředitelka Hospodářské komory Radka Trylčová, se tentokrát stal nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který má nabýt účinnosti nejpozději 16. dubna letošního roku, přičemž ale již od ledna 2016 platí v tomto směru některá nová pravidla.  Přítomné s nimi seznámil Mgr. Tomáš Rydvan z advokátní kanceláře Řanda-Havel-Legal. 

Zadávání veřejných zakázek podle navrhovaného zákona by mělo být časově a administrativně efektivnější, odpadnou některé nadbytečné úkony zadavatelů, bude širší možnost napravit nedostatky nabídek a dodatečných změn projektu v průběhu jeho realizace. Nová úprava také ruší povinnost uveřejnění předběžného oznámení o veřejné zakázce, což představuje časovou úsporu 30 dnů. Změna lhůt se týká také dalších úkonů spojených s veřejnými zakázkami, nově se totiž počítají v pracovních dnech, některé jsou kratší.

Nově bude možnost dodatečně doplnit chybějící údaje a dokumenty v širším měřítku než dosud. Za podstatnou novinu lze také označit možnost dodatečné opravy položkového rozpočtu, pokud tím ovšem nebude dotčena celková nabídková cena. Nový návrh zákona také umožňuje změnu smlouvy, přičemž bude možné rozšířit předmět veřejné zakázky do výše 10%, respektive 15% sjednané ceny.

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Na Šumavě lyžař utrhl lavinu, zasahovali horští záchranáři

Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař včera malou lavinu. Ta …