V posledních měsících možná někteří zaregistrovali v médiích zveřejněné názory k možné změně v organizaci Zdravotnické záchranné služby (ZZS). Impuls dal poslanec MUDr. Milan Brázdil (hnutí ANO), který přichází s návrhem sjednotit všechny záchranky pod stát a řídit je z Prahy, jako je tomu u Policie ČR a Hasičského záchranného sboru. Jak to vnímá radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Ing. Milena Stárková?
Pan Brázdil argumentuje tím, že zde máme 14 různých záchranek (13 krajů a Praha) a je na politicích každého kraje, jak svou záchranku podporují a kolik peněz z rozpočtu jí schválí. Podle pana poslance spolu záchranky jednotlivých krajů nekomunikují, hranice kraje jsou pro sanitky nepřekročitelné a dokonce prý nekomunikují s policií a hasiči. Jsou údajně podfinancované, což se odráží ve vozovém parku a zdravotnickém materiálu. Pan Brázdil by chtěl mít v každé sanitce lékaře a říká, cituji: „Zdravotnická záchranná služba potřebuje větší podporu státu a lépe zaplatit lékaře a záchranáře za jejich extrémně náročnou a vysoce smysluplnou práci.“
Jak je to se záchrankou v Plzeňském kraji?
Sídlí v nové budově v Plzni na Borech, kterou jsme před třemi lety otevřeli (náklad více než 100 mil. Kč). Letos dostane z rozpočtu kraje 240 mil. Kč, což je v přepočtu na obyvatele úplně nejvíc v celé České republice. Během posledního roku byla obnovena polovina všech sanitek, máme úplně nové čtyři vozy určené pro hromadná postižení osob a vybavení sanitek nepřetržitě modernizujeme. Tato investice činila přibližně 100 mil. Kč, přičemž většina peněz bude hrazena z evropských fondů. Letos jsme již otevřeli nové výjezdové stanoviště v Boru u Tachova, čeká nás otevření nových prostor v Sušici a probíhá výstavba budovy ZZS ve Stříbře. Chceme, aby záchranáři, kteří pracují ve stresu a mnohdy nasazují i své zdraví a životy, měli důstojné pracovní prostředí. Letos stejně jako loni zvyšujeme jejich platy a podporujeme vzdělávání. Naše Zdravotnická záchranná služba je největší příspěvkovou organizací kraje a chceme, aby všech sedm stovek zaměstnanců bylo spokojených. Mohu říci, že jsem na naši záchranku a lidi v ní pyšná, rozhodně náš kraj nepatří k těm, o kterých píše pan poslanec Brázdil.
Co by znamenalo „zestátnění“ záchranky?
Především by kraje chtěly svůj majetek od státu zaplatit (25-30 miliard) a stát by musel ročně vynaložit okolo 3 miliard na provoz. Generální ředitelství ZZS ČR v Praze by navíc ročně spolykalo další miliony. Přitom v Plzni by vedení stejně muselo zůstat, protože si neumím představit, že by našich 700 lidí bylo řízeno z Prahy (bez znalosti kraje). Musela by přijít nutná změna zákonů, přitom stávající zákony (372/2011 a 374/2011) jsou nové a dobře se do praxe zavedly.
Byla by lepší spolupráce s policií a hasiči?
Společné fungování všech tří složek už řeší zákon o integrovaném záchranném systému (IZS), není žádný problém. V našem kraji byla v posledním období dvě hromadná neštěstí. Jedno v létě 2015, kdy se v Horažďovicích srazily dva vlaky, druhé na dálnici D5, kdy došlo ke střetu autobusu, dvou kamionů a dodávky. U obou událostí zasahovaly všechny tři složky IZS a nemám informace o nedostatečnosti stávajícího systému. Navíc na D5 zafungovala i spolupráce s Bavorským Červeným křížem.
Záchranka není místem, kde nás „bota tlačí“…
V současném zdravotnictví je řada věcí, které je třeba řešit: vzdělávání a motivace sester, specializační vzdělávání lékařů, nespravedlivé úhrady pojišťoven nemocnicím a především málo peněz, které do zdravotnictví přicházení ze státního rozpočtu. Pan poslanec MUDr. Milan Brázdil by měl aktivněji působit na svého pana předsedu hnutí ANO Babiše, aby byl ke zdravotnictví přívětivější. Zdravotnická záchranná služba je podle mě to poslední, co by se ve zdravotnictví mělo řešit. Díky za to!