Jednou z nadaných studentek je Anička Krebsová z plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí. Úspěšná řešitelka Fyzikálních olympiád, účastnice odborných kempů konaných v rámci projektu Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji, aktivní členka komunity GoHigher. Právě ona bude Českou republiku reprezentovat v mezinárodním finále soutěže Conrad Challenge v USA.
Jak ses dostala k Fyzikálním kempům a co tě motivovalo k zapojení se do olympiád?
Již od základní školy jsem se pravidelně účastnila Astronomické a Fyzikální olympiády. Nestála jsem o umístění na nejvyšších příčkách, hlásila jsem se do podobných soutěží především kvůli motivaci dozvědět se něco nového, zábavného, co není součástí běžné školní výuky. Myslím, že někdy v sedmé nebo osmé třídě jsem si povídala s bývalým spolužákem Matyášem Mattou. Došla řeč na Fyzikální olympiádu a zajímavý program Fyzikálního kempu. V ten moment jsem si řekla, že mě mrzí, že jsem nepostoupila do krajského kola a neabsolvovala týden plný zážitků na odborném kempu. Následující rok jsem se více snažila, dostala se do krajského kola a následně obdržela vysněný e-mail s pozvánkou na Fyzikální kemp. Měla jsem nesmírnou radost. Hned z mé první účasti na kempu jsem si odnesla spousty bezvadných zážitků, nových vědomostí a hlavně jsem poznala kamarády, se kterými jsem si dobře rozuměla, jelikož nás pojí stejné zájmy, smysl pro humor, zkrátka lidi na stejné vlně… Hned jsem měla o důvod více zapojit se do olympiád i následující rok.
Zapojila ses do přípravy a výběru nové značky aktivit v Plzeňském kraji GoHigher. Jak vnímáš tento projekt a co nabízí aktivním středoškolákům?
Přijde mi úžasné, že jsou zde lidé, kterým záleží na udržování vztahů studentů se stejnými zájmy a poskytují nám k tomu prostor. Veškeré aktivity pořádané GoHigher jsou perfektní formou propojení příjemného s užitečným. Nejenže se naplní naše touha po nových vědomostech, ale zároveň máme příležitost setkat se s kamarády a popovídat si face to face, což je v dnešní online době příjemnou a důležitou změnou.
Jsi ambasadorem kmenové školy. Co znamená tato pozice pro rozvoj komunity aktivních talentovaných středoškoláků?
Každého jednotlivce baví něco jiného a je zapotřebí, aby měli všichni možnost rozvíjet svůj zájem v komunitě lidí s podobnými ambicemi. Nabídek aktivit je nejen od GoHigher spoustu, jen o nich zatím bohužel většina studentů neví. Proto jsou ve školách zapotřebí ambasadoři, kteří tyto možnosti zpropagují a studenty nalákají.
Prezentovala jsi na jednom z prvních neformálních setkání své zkušenosti ze studia v Německu. Jaký jsi z toho měla pocit?
Zprvu jsem měla obavy, jelikož jsem do té doby neměla příležitost přednášet na akci podobné úrovně. Když jsem ale zjistila, že většinu posluchačů tvoří moji dlouholetí kamarádi z kempů a se zbývajícími jsem se poznala na zahájení, utvořila se v místnosti pohodová, řekla bych až rodinná atmosféra, opadl ze mě stres a bylo to velmi příjemné povídání s následnou diskuzí.
Co ti tato setkávání komunity GoHigher přinášejí?
Každé setkání je originální. Pokaždé má jiné téma a odvážlivce, kteří se s ostatními dělí o životní zkušenosti, tipy či poutavé zážitky. S každým setkáním se lépe poznáváme, zasmějeme se, předáme si informace o akcích, novinkách a celkově nám setkávání přinášejí stmelování party kamarádů. Jsem moc ráda, že součástí komunity GoHigher můžu být i já.
V letošním školním roce ses také zapojila do americké týmové soutěže Conrad Challenge. Co je to za soutěž a komu je určena?
Conrad Challenge je celosvětová inovační soutěž podporující středoškolské týmy z celého světa. Studenti pracují na inovacích, které mají být přínosem v oblasti udržitelnosti životního prostředí. Vyberou si jednu z pěti nabízených kategorií a v rámci několika soutěžním kol pracují s odborným realizováním primárního nápadu. Všechny členy našeho týmu spojuje zájem o vesmír a kosmonautiku, nebylo tedy dlouhé rozhodování ohledně výběru kategorie s názvem Aerospace and Aviation.
Mohla bys nám krátce popsat, co je principem vaší práce?
Naše inovace se zabývá problematikou nekomunikujících satelitů na oběžné dráze. Cílem je jejich restartování pomocí laseru, který je namířen na solární panely satelitu. Po zasažení solárních článků laserem dochází k následné aktivaci přepěťové ochrany, satelit solární články odpojuje z funkce z důvodu jejich ochrany před vysokým napětím. Proběhne samovolný restart satelitu, v ten moment vyšleme do satelitu opravnou zprávu, čímž by mělo dojít k nápravě, a tím se satelit stává opět plně funkčním prvkem vědeckého bádání.
Letos v únoru jste se dozvěděli, že jste postoupili do finále. Jaké jste měli pocity, co vás napadlo jako první?
Na okamžik, kdy jsem spatřila jméno našeho týmu v TOP pětce na výsledkové listině účastníků, nejspíš nezapomenu. Nemohla jsem uvěřit vlastním očím, dostavily se u mě smíšené pocity. Obrovskou radost hned přebila otázka: Jak to celé zaplatíme? I nyní, měsíc po vyhlášení, mám stále pocit, že pouze sním a vše se mi zdá. Z Evropy jsme se do letošního finále probojovali pouze my.
Kdy a kde finále proběhne a co ještě musíte zvládnout před odjezdem?
Finále proběhne v termínu od 23. do 27. dubna 2024 přímo ve Space Center Houston v americkém Texasu. Je zapotřebí připravit se na finální prezentaci projektu před odbornou porotou. Prezentace zahrnuje proslov v anglickém jazyce, představení námi vyrobeného prototypu, přípravu reklamních předmětů na výstavu jednotlivých inovací, obstarání potřebných financí na cestu, tvorbu triček s jednotným potiskem atd. Je toho spousta.
Jaké další kroky vás čekají po skončení soutěže. Máte v plánu uvést svoji myšlenku v praxi?
Společně s koncem soutěže náš projekt určitě nekončí, ba naopak. Rádi bychom na finálovém setkání získali názor odborníků, zda je naše inovace opravdu realizovatelná. Pokud ano, máme v plánu s rozvojem inovace určitě pokračovat. Mimo to je naším cílem využít nabytých zkušeností v soutěži k motivaci dalších studentů z ČR, aby se nebáli zapojit se do podobných světových soutěží, jakými je právě i Conrad.