O tom, že jsme byli po sametové revoluci velmocí soukromých rádií, která začala vznikat a téměř v každém krajském nebo okresním městě jedno bylo, je zbytečné se bavit. Doba pokročila a některá zanikla, ale mnohá si pod sebe vzaly silné rozhlasové sítě. Výjimky se však najdou. Jedním takovým je pravé, jihočeské rádio Blatná. To vysílá nejenom ve městě a okolí, ale jeho zásah je poměrně široký. Proto jsme se na několik zajímavostí zeptali jeho zakladatele a provozovatele Josefa Týce.
Co vás vedlo k tomu udělat v tak malém městě, jako je krásná jihočeská Blatná, soukromé rádio?
Myšlenka na vznik rádia je hodně stará již, defacto od svých studijních let jsem si pohrával s myšlenkou vlastního rádia. Věnoval jsem se a věnuji problematice audio technice, proto i v současné době pracuji jako zvukový mistr v komerční televizní stanici, internetovém zpravodajském projektu. Mám za sebou stavbu několika zvukových režií, přenosových televizních vozů, na které jsem byl osloven. Stál jsem i u zrodu jednoho jihočeského rádia, které již zaniklo. A po čase mě napadla myšlenka zkusit vlastní rádio, nejprve vysílání jen na netu, ale již v té době jsem připravoval možnost vlastního vysílače.
Co vše jste musel splnit, abyste dostal licenci a nemusel vysílat jen přes internet?
Získat licenci je velice náročný a dlouhý proces. Nejprve muselo dojít ke zjištění, zda vůbec v naší lokalitě je možné postavit rozhlasový vysílač. Tomu předchází studie, která se musí vypracovat, defacto se musí změřit a udělat kmitočtová analýza dané oblasti a poté vyhodnotit a navrhnout volný vysílací kmitočet a následně nechat zkoordinovat na ČTÚ. Dále pak už následuje veřejné licenční řízení na daný kmitočet, který vyhlašuje RRTV a zde musíte obhájit svůj rozhlasový projekt, který je nutné dopodrobna vypracovat.
Teď nejspíš ale není ideální doba poskytovat skoro non stop vysílání bez velké podpory partnerů nebo finančních skupin.
Vysílání opravdu jede nonstop, ideální doba pro regionální média opravdu není, co se týče reklamního trhu, jelikož ten je již rozdělen mezi dvě velké reklamní agentury, které vlastní i většinu rozhlasových stanic. A malé nezávislé regionální stanice pro ně nejsou zajímavé.
Přeci jen jste výjimkou nejenom v kraji, ale možná v celé ČR, nebo se pletu?
Výjimkou RÁDIO BLATNÁ, rozhodně je! Malých soukromých a nezávislých stanic je v současné době velmi málo, jsou to jednotky. Ovšem naše rádio, je jediné v ČR, které je vlastněno a provozováno fyzickou osobou. Ostatní rozhlasové stanice jsou většinou řešeny jako firma s.r.o. a mnohdy mají i více majitelů. Jinak, s kolegy z dalších regionálních stanic máme velmi super vztahy, vyměňujeme si názory, radíme se i pomáháme.
Jak se to daří vám, kde berete finance, čas a energii?
Doufám, že se nám daří a dařit bude, energie a čas je potřeba, ale pokud člověka něco baví a věří danému projektu, tak energie přichází sama. Finance je složitá otázka, něco pokryje klasická reklama, jinak vlastní zdroje.
Mnozí si možná myslí, že si tam tak sedíte, zapnete mixák nebo počítač, máte mikrofon, ´nějaký vysílač´ a už to frčí. Odhadem, na kolik provoz takového malého rádia měsíčně nebo ročně vyjde?
Provoz rádia je opravdu náročný, od sestavení programu, výběru hudby, nasazování písní až po správu webových stránek, profilů na sociálních sítí, správu techniky apod. Pokud se bavíme o finanční stránce jsou to desetitisíce měsíčně.
Na čem je Rádio Blatná primárně postaveno?
Jedná se primárně o hudební rozhlasovou stanici zaměřenou na náš region, tedy jih Čech. V hudební složce jsme hodně odlišní od ostatních, jsme multižánrové rádio, nevěnujeme se jen jednomu hudebnímu směru. V dnešní době věnovat se jednomu žánru je složité, jelikož na to již rádia máme – rocková, coutry, new music, popová, dechovka atd. My jdeme tedy odlišnou cestou a hrajeme vše, dříve i regionální rádia se snažila právě hrát „pro všechny“, i přesto jsme odlišní. U nás uslyšíte hudbu, kterou třeba nemáte jinde šanci slyšet. Dáváme prostor regionálním skupinám, neznámým muzikantům, nezapomínáme ani na kapely, který byly populární na vesnických tancovačkách (Extraband, Odyssea, Coda, Plektrum, Sifon atd.), ale to není zdaleka vše, rovněž se lišíme tím, že od jednoho interpreta hrajeme větší tvorbu, nikoliv jen osvědčené hity. Snažíme se zařazovat, pokud to jde, celá alba.
Rádio není jen o hudbě, ale i o informacích, jak je to u vás?
Dalším důležitým faktorem je u nás zpravodajství, které opravdu zaměřujeme na náš region. V době, kdy mnoho rozhlasových stanic, které se tváří „regionálně“ a přebírají centrální zpravodajství, my stále vyrábíme regionální zpravodajství, což je pro nás velice důležité.
Pro koho tedy vlastně je vaše rozhlasová stanice určena?
Stanice je určena převážně příznivcům našeho regionu a všem, kteří hledají alternativu od ostatních. Zaměřujeme se na široké publikum, a proto hrajeme i pestře.
Co pořady, moderátoři?
Naším hlavním poselstvím je regionální zpravodajství, proto se na ně přímo zaměřujeme. Unikátem, o kterém bych se zmínil, je naše předpověď počasí, kterou připravuje nadšenec do počasí, dokonce doma má vlastní meteorologickou stanici. Máme i reportéra – tím je Jakub Pavelka, ten například stojí za pořadem z Táborské zoo, který jsme vysílali a v současné době je u nás na internetu v archivu.
Mohou se i posluchači nějak zapojit do vysílání?
Určitě mohou a je to i náš záměr. Mohou nám posílat různé tipy na výlety, události v jejich místě. Ale také mohou klasicky využívat písniček na přání a posílání vzkazů. Nedílnou součástí našeho vysílání jsou i soutěže.
Co firmy, podnikatelé, živnostníci, města, obce z okolí? Kdyby chtěli třeba navázat spolupráci. Byl byste pro?
Spolupráci se samozřejmě nebráním, v současné době spolupracujeme přímo s městem Blatná, ale významnou spolupráci máme i v Písku, zejména s centrem kultury nebo třeba se Sladovnou. Velký dík patří i střední škole, a to SPŠ a VOŠ Písek, kde máme umístěn náš vysílač. Kdo by měl zájem o spolupráci, stačí, když se nám ozve a určitě něco vymyslíme.
Přeci jen Blatná je městečko spojené s pohádkovým zámkem, filmy jako Šíleně smutná princezna, Bílá paní a některé další. Řešíte i tyto věci včetně známých osobností v éteru?
Rozhodně, máme pořad Blatenská siesta, kam zveme i známé osobnosti, např. pohádkový režisér Zdeněk Troška byl u nás na rozhovor. V pořadu ale byla i jména jako Helena Vondráčková, Petr Rezek, Petra Janů a spousta dalších. I loupežnice z bambitky Kamila Janovičová nás navštívila nebo herec Jan Cina, který má nedaleko Blatné chalupu.
Dočkáme se nějakého vánočního vysílání?
O Vánocích hrajeme převážně vánoční písně a vysílání je takové pohodové včetně písniček na přání.
Co vás čeká v příštím roce?
U nás je práce pořád, stále rozvíjíme naše vysílání, modernizujeme techniku, v tomto roce jsme například zmodernizovali studio a přešli kompletně na digitální techniku. Plánů je určitě hodně, jako je zviditelnění se v našem regionu, ale i třeba další rozšíření. Určitě se nebráníme ničemu a myslím si, že rádio může být milým rodinným společníkem. (pru)
Foto: archiv Josefa Týce, Rádio Blatná