Domů / Plzeňský rozhled / Ransomeware, smishing, kyberpredátor, směnný kurz, kreditní úvěr…. Víte, co to znamená?

Ransomeware, smishing, kyberpredátor, směnný kurz, kreditní úvěr…. Víte, co to znamená?

Více než 800 žáků druhého stupně základních škol a studentů víceletých gymnázií Plzeňského kraje už správné odpovědi zná!  Techmania totiž pro ně připravila společně s Odborem školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje na konec školního roku pro sedmáky, osmáky a deváťáky programově nabité projektové dny zaměřené na kyberbezpečnost v online prostředí i v oblasti financí. Garanci kvality a odbornosti tematicky zaměřeným dnům dodaly odborné týmy lektorů z řad Policie České republiky a Československé obchodní banky; ve školách se problematice digitální bezpečnosti a finanční gramotnosti věnují dlouhodobě.  

Online prostor je lákavý, neomezený, hravý a bohužel velmi často i nebezpečný. Jsem rád, že jsme mohli pozvat žáky a studenty z Plzeňského kraje, aby si hravou i poučnou formou připomněli, že ve světě onlinu i financí je dobré být obezřetný. Rád bych za odborné, ale přitom zábavné přednášky poděkoval kolegům z ČSOB i Policie ČR, kteří u nás dva dny s dětmi pracovali,“ uvádí ředitel Techmania Science Center Jiří Královec.

V rámci workshopů a přednášek žáci a studenti měli možnost vyslechnout rady odborníků a prodiskutovat s nimi situace, se kterými se sami setkali anebo je znali jinak. Program byl oživen o projekci filmů z reálného prostředí. 

foto pixabay

Přednáška Policie České republiky s názvem Tvoje cesta onlinem  byla zaměřena na bezpečnost v online světě. Většina přítomných žáků vlastnila chytrý telefon s připojením k internetu a díky přednášce se dozvěděli, proč je dobré se zajímat například také o antivirové programy, pravidelně aktualizovat software i aplikace, či jak si správně nastavit heslo v telefonu. Zkušený přednášející seznámil mladé lidi s reálnými nástrahami, jako jsou kyberútoky, praktiky predátorů, na které mohou děti narazit.  Žáci a studenti dostali i praktické rady, jak si ověřit žádosti o přátelství od neznámých žadatelů, jak si zachovat soukromí a neřešit posléze důsledky jeho neuváženého odkrývání.

V dnešní době expanze digitalizace, je více než nutné, aby se děti dokázaly orientovat v online prostředí, které je pro ně často primárním zdrojem informací a místem navazování sociálních kontaktů. Proto je důležité, aby znaly rizika, která tento prostor obsahuje a byly poučené, jak se jim vyhnout. Případně věděly na koho se obrátit, pokud už nějaký problém vznikl. Děti dnes již běžně vlastní platební karty, které používají při internetových transakcích. I tady je nutná informovanost směrem k nim,“ dodává k významu akce Kateřina Chábová, manažerka Projektových dnů v Techmania Science Center.  

Většina dětí ve věku 13 až 15 let disponuje účtem v bance, platební kartou i online bankovnictvím. Jen málo z nich však ví, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, jaké důsledky má nesplácení úvěru z kreditní karty, zda může mít fyzická osoba účet u ČNB nebo kde vznikly bankovky. S tím vším byli žáci seznámeni i formou zábavného kvízu o ceny na workshopu pořádaném zástupci ČSOB nazvaném Peníze nejsou věda.

Přestože je občas těžké děti v této věkové skupině zaujmout a udržet jejich pozornost, bylo vidět, že se baví, zajímají se, a že si ze setkání s finančním světem něco odnášejí,doplňuje Jiří Královec.

Odborník z ČSOB posluchače seznámil také s druhy útoků ve virtuálním prostředí, vyzval k obezřetnosti při zanechání svých elektronických zařízení bez dohledu, překvapil informací o rychlosti prolomení hesel běžně používaných přítomnými žáky. Společný workshop Techmanie a ČSOB nazvaný Směnárna byl zaměřen na měnu – na tu naší i na ty světové. Poskytl dětem odpovědi na otázky: Co je měna? Co je společná měna? Co si představit pod pojmem kurzovní lístek? Ten si dokonce účastníci workshopu pod dohledem edutainera sami sestavili a naučili se podle něj převádět jednotlivé světové měny na české koruny. Úspěšní „směnárníci“ si za svoji rychlost a správnost vydělali na dárečky poskytnuté partnerem celé akce – ČSOB.

Pilotní červnový ročník projektových dnů  velmi kladně hodnotil také   spolupořadatel – Odbor školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje.  

Takto koncipované a tematicky zaměřené projektové dny jsou pro žáky, studenty i pedagogy užitečné. V rámci výuky se na našich školách problematice finanční gramotnosti věnujeme a považujeme ji za důležitou. Proto jsme připraveni podpořit i další ročníky. Potěšil mě velký zájem škol a vysoká účast žáků a studentů. Věřím, že i další ročníky budou takto úspěšné,“ říká vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje, JUDr. Jaroslava Havlíčková.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Strážníci kontrolovali psy a jejich majitele

Na pejskaře se zaměřili při  mimořádné kontrolní akci strážníci městské policie v centru Plzně. Hlavním úkolem …