Domů / Plzeňský rozhled / Rozvíjení informatického myšlení je prima…

Rozvíjení informatického myšlení je prima…

Již 14. ročník Dnů vědy a techniky Západočeské univerzity opět zasvětí žáky základních a středních škol i veřejnost do tajů technických a přírodovědných oborů. V pátek 20. a v sobotu 21. září vždy od 9 do 17 hodin je na plzeňském náměstí Republiky a před Západočeským muzeem bude čekat celkem 32 interaktivních expozic připravených fakultami Západočeské univerzity, středními školami a dalšími spolupracujícími institucemi.

Matematika zábavně i prakticky, Exkurze do historie vývoje PC, Loďky a lodičky, Rozvíjení informatického myšlení je prima, Minulost na dosah, Experimentus! – to jsou názvy několika z celkem devíti zcela nových expozic letošních Dnů vědy a techniky. Úplně poprvé se s expozicí IoT lab ZČU představí také Centrum informatizace a výpočetní techniky ZČU, které ukáže, co všechno nabízí laboratoř internetu věcí, která je od loňského října k dispozici studentům ZČU. Fakulta pedagogická přinese expozicí Ochrana biodiverzity a šesté vymírání nově téma ochrany biologické rozmanitosti a Fakulta ekonomická zase svoji expozici Smart city a smart region očima ekonoma zaměří na otázky spotřeby energie nebo optimalizace dopravy ve světě moderních technologií. Na dalších stanovištích návštěvníci najdou expozice inovované, tedy s novými ukázkami a vybavením.

Atraktivní stanoviště bude jistě například Smart train Fakulty aplikovaných věd, kde si návštěvníci vyzkouší ovládat model vlaku mozkovými vlnami. Jde kognitivní trénink založený na rozhraní, které propojuje mozek s počítačem. Na základě úrovně pozornosti uživatele je u modelu vlaku nastavena rychlost pohybu. Pokud úroveň jeho pozornosti přesáhne 80 procent, vlak odpoví zvukovým signálem. Mrknutím uživatel rozsvítí nebo zhasne světla vlaku. Pokud mrkne dvakrát, model vlaku změní směr jízdy. V expozici Technický prostor Fakulty strojní si návštěvníci budou moci prohlédnout studentskou formuli, čekají je ukázky automatizace pomocí robota, 3D tisk z kovového prášku i z plastu, měření síly hlasu, virtuální realita a mnoho dalšího. Fakulta elektrotechnická na stanovišti Člověk a energie seznámí návštěvníky s různými způsoby výroby, přenosu a spotřeby energie. Fakulta pedagogická chce expozicemi Hravě s fyzikou nebo Matematika zábavně i prakticky ukázat, že předměty, které obvykle nepatří ve škole mezi ty oblíbené, mohou být mnohem zajímavější, než se zdá.

Významně inovovanou expozici představí Fakulta zdravotnických studií. U svého stánku Pyramida zdraví – cesta k lepšímu životu nabídne například velmi atraktivní testování správné hygieny rukou pomocí speciálního přístroje. Zdravotničtí záchranáři ukáží návštěvníkům význam kardiopulmonální resuscitace nebo použití automatizovaného externího defibrilátoru. Zájemci si vyzkouší ochranné pomůcky, které používají radiologové. Náplň své práce představí i zdravotničtí laboranti a další obory. Dnů vědy a techniky se opět zúčastní i Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, u jejíhož stanoviště Design není věda se lidé seznámí s navrhováním výrobků, osahají si materiály, které se při něm používají, a na chvíli se stanou designéry.

Z 32 expozic letošních Dnů vědy a techniky jich 29 zaplní náměstí Republiky a tři na návštěvníky čekají před Západočeským muzeem, a to Rakety na alternativní pohon, Astronomie a kosmonautika pro každého a Hravě s fyzikou. Vstup do všech expozic je zdarma, podrobné informace k programu najdou zájemci na webové adrese dnyvedy.zcu.cz.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Strážníci kontrolovali psy a jejich majitele

Na pejskaře se zaměřili při  mimořádné kontrolní akci strážníci městské policie v centru Plzně. Hlavním úkolem …