Domů / Plzeňský rozhled / Školní statek má novou robotickou stáj pro praktickou výuku

Školní statek má novou robotickou stáj pro praktickou výuku

Moderní výukovou robotickou stáj pro skot má nově školní statek v Horšově na Domažlicku. Stáj pro 50 kusů skotu bude sloužit k praxi studentům oborů Agropodnikání a odbornému výcviku žáků oboru Zemědělec-farmář pro  zařízení SOŠ a SOU Horšovský Týn, jehož  zřizovatelem je Plzeňský kraj.

Stáj má kapacitu 50 kusů hovězího dobytka, z toho 23 dojnic. Je vybavena moderní technologií, dojícím robotem Lely Astronaut a krmným systémem Lely Vector. V současné době je ve stáji umístěno 20 vysokobřezích jalovic plemene Jersey. Součástí stáje je také učebna se zázemím a výrobna mléčných produktů.

Robot na dojení a diagnostiku zvenku

Žákům můžeme v této moderně vybavené stáji v praxi ukázat, že i do tohoto odvětví pronikly nejmodernější technologie. Ve výrobně se pak dostanou k přímé výrobě mléčných produktů jako jsou sýry, tvaroh a jogurt,“ doplnila náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovní ruch Ivana Bartošová.

Robot na dojení uvnitř

Hlavním cílem projektu „Výstavba výcvikové stáje s ukázkovou výrobnou mléčných produktů“ je zkvalitnění výuky zemědělských oborů. Celkové náklady na stavbu včetně technologie dosáhly 37 mil. Kč, dotace z IROP pokryla 18 mil. Kč. Zbývajících 19 mil. Kč dofinancoval z vlastních zdrojů Plzeňský kraj.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Šumavský Ski&Bike Špičák dosáhl rekordní letní návštěvnosti

Letní provoz ukončí v sobotu 31. října. Lanovka pojede ještě na státní svátek 28.10 a oba …