Domů / Plzeňský rozhled / Smetanovské dny zahájí Norimberští symfonikové

Smetanovské dny zahájí Norimberští symfonikové

Norimberští symfonikové, dvě cimbálovky, pianista Igor Ardašev, kytarista Štěpán Rak, hollywoodský dvojkoncert, rodinný pořad Dvořák cestovatel, opera nebo Stabat Mater Antonína Dvořáka. To vše a mnohem více je připraveno pro návštěvníky festivalu Smetanovské dny.

Smetanovské dny

„Festival Smetanovské dny  je jedinečný v tom, že propojuje obory. Na své si přijdou příznivci hudby rozmanitých žánrů, literatury, divadla, výtvarného umění, filozofie, vědy, astronomie, historie… Tradiční téma Bedřich Smetana a související odkazy doplní 43. festivalový ročník ještě o Léta putování: Lidé na cestě v dlouhém 19. století. Toto téma, ústřední pro vědecké sympozium, se značně promítá i do komponovaného pořadu Cimbálovka na druhou, věnovaného dějinám, kultuře a identitě Romů,“ říká ředitelka festivalu Smetanovské dny Mgr. Lenka Kavalová.

Lenka Kavalová

Je báječné, že na festival přijali pozvání Norimberští symfonikové spolu s Alexanderem Blettenbergem v roli pianisty i dirigenta, a ti Smetanovské dny zahájí. Festival ukončí Stabat Mater Antonína Dvořáka se sólisty Alžbětou Poláčkovou, Václavou Houskovou, Václavem Vallonem, Romanem Janálem. Doprovodí je Filharmonický sbor Brno a Plzeňská filharmonie v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim.

„Těší mě, že tradiční plzeňský festival vážné hudby Smetanovské dny je rok od roku pestřejší, prestižnější a dlouhodobě prohlubuje vazby mezi významnými plzeňskými kulturními institucemi. Festival zvyšuje atraktivitu našeho města a jeho příznivci i v letošním roce mají jedinečnou možnost navštívit koncerty výjimečných hudebních osobností. Samozřejmě nelze opomenout i význam již 43. ročníku plzeňského mezioborového sympozia, které přivádí do města významné osobnosti z oblasti vědy a umění,“ dodává radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Eliška Bartáková.

Kromě klasických koncertů je připraven také „Hollywoodský dvojkoncert nejen pro děti“ určený zejména školám, novinkou je interaktivní pořad Plzeňské filharmonie „Dvořák cestovatel“ pro rodiny s dětmi. Tento koncert nabídne v neděli 12. března odpoledne v Měšťanské besedě setkání skladatelů Edvarda Griega (Svatopluk Schuller) a Antonína Dvořáka (Zbyněk Fric). Posluchači uslyší průřez dílem tohoto českého velikána, a dokonce se bude tančit.

„Věřím, že každý, kdo si vybere z pestrého programu, bude potěšen nejen mistrovskými sólovými výkony, známými melodiemi, ale i zhlédnutím zajímavých výstav, které jsou součástí jednoho z největších kulturních svátků města Plzně. Tento festival, který má již své stálé místo a respekt v odborných kruzích, není jen o hudbě, ale spojuje dohromady řadu uměleckých oblastí a každoročně přiláká do Plzeňského kraje celou řadu návštěvníků.“ uzavřel radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ing. Libor Picka.

Jak již bylo zmíněno, jde o festival mezioborový, a tak v doprovodném programu najdeme 43. mezioborové sympozium, výstavy Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a Západočeské galerie, za návštěvu jistě stojí také konference o životě a díle Josefa Františka Smetany, pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany, pořádaný ve spolupráci s Odborem kultury města Plzně, nebo masopust organizovaný lidovým souborem Mladina.

Vstupenky jsou v prodeji v Plzni na náměstí Republiky 41 vedle informačního centra a na prodejních místech portálu Plzeňská vstupenka.  Informace o festivalových slevách  na www.smetanovskedny.cz.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V Česku bylo nejméně patentových přihlášek od roku 1995

V roce 2023 si u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR podali tuzemští přihlašovatelé k patentové ochraně 465 svých …