Domů / Plzeňský rozhled / Společně se budou starat o vzácné lokality v Českém lese

Společně se budou starat o vzácné lokality v Českém lese

Dohodu o vzájemné spolupráci při péči o přírodní památku Kolowratův Rybník a  lokalitu Bezděkov u Třemešného v okolí Přimdy  podepsali ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR, Správy CHKO Český les Tomáš Peckert a Kristina Pěchoučková, vůdkyně střediska Tajfun Tachov, Junák – český skaut. 

Podpis dohody, foto Daniela Hlinková

Skauti se aktivně zapojují do ochrany přírody  v rámci projektu Patronáty Skautského institutu, který funguje po celé České republice již čtvrtým rokem.

„Skauting by bez přírody nemohl existovat. Příroda není jen prostředí, ve kterém se skauting odehrává, je to navíc zdroj formativních a nezapomenutelných zážitků. Chceme, aby naše role v přírodě nebyla jen pasivní, ale abychom jí dokázali i účinně pomáhat, aby náš pobyt v ní byl zážitkem, poučením i reálným přínosem,“ vysvětluje Kristina Pěchoučková. 

rosnatka – Kolowratův rybník

Program Patronáty Skautského institutu probíhá tak, že se skautský oddíl propojí s odborníkem a se správcem nějakého přírodního území, které potřebuje péči. Děti se dozvědí, čím je zdejší příroda jedinečná, a následně se aktivně zapojí do péče o ni. Přebírají tak pomyslný patronát nad kouskem přírody.

Odnos pokosené biomasy – Kolowratův rybník, foto Věra Končická

V přírodní památce Kolowratův rybník roste kriticky ohrožená masožravá rosnatka prostřední, která je však potlačována rozrůstající se třtinou šedou. Od roku 2021 zde skauti třtinu pravidelně sekají a odklízejí. Letos skauti přibrali do patronátu lokalitu Bezděkov u Třemešného, kde budou kosit louku s výskytem prstnatce májového a vachty trojlisté,“ dodává Tomáš Peckert.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Šumavský Mouřenec zve na prohlídky, ale i na koncerty

Naplno se  rozjelo v šumavském kostele svatého Mořice nad Annínem další Mouřenecké léto. V rámci 12. ročníku …