Domů / Plzeňský rozhled / Tržby maloobchodu meziročně vzrostly o necelé procento

Tržby maloobchodu meziročně vzrostly o necelé procento

Meziročně se tržby v maloobchodě v listopadu zvýšily reálně o 0,9 %, meziměsíčně vzrostly o 1,0 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 4,7 % a meziměsíčně o 0,8 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel zvýšily v listopadu reálně o 1,0 %, v tom za pohonné hmoty vzrostly o 3,7 %, za potraviny o 1,0 % a za nepotravinářské zboží o 0,5 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v listopadu zvýšily reálně o 0,9 %, přičemž za pohonné hmoty vzrostly o 3,7 % a za nepotravinářské zboží o 1,3 %, naopak za potraviny klesly o 0,7 %.

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy po osmnácti měsících poklesu zaznamenaly v listopadu meziroční růst. Na zvýšení se podílel prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot. I nadále však pokračoval pokles tržeb za prodej potravin,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím meziročně vzrostly o 9,9 %, s kosmetickými a toaletními výrobky o 7,2 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,6 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 0,3 %. Naopak tržby klesly v prodejnách s výrobky pro domácnost o 6,5 % a s oděvy a obuví o 6,2 %. Tržby ve specializovaných prodejnách potravin se snížily o 1,4 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 0,7 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 9,3 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby vzrostly o 5,6 %.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …