Domů / Plzeňský rozhled / V Líních rozsvítili Oranžový přechod

V Líních rozsvítili Oranžový přechod

První z pětice přechodů pro chodce, které loni vybrala veřejnost a odborníci v rámci Vaší volby Nadace ČEZ, bude bezpečnější díky novému nasvícení. Shodou okolností se nachází v obci, která získala nejvyšší počet hlasů vztažený k počtu obyvatel. Navíc jde o „zebru“, o které už při nominacích hovořili odborníci jako o jedné z vůbec nejpotřebnějších.
Loni 24. 5. o půlnoci skončilo hlasování o tom, kterých pět přechodů vybraných dopravními odborníky získá podporu Nadace ČEZ a stane se bezpečnějšími. Líně tehdy zažily šok, poslední den ve čtyři odpoledne se držely s bezpečným náskokem na druhém místě a vypadalo to na jistý úspěch. Pak ale začal finiš blovických školáků a pád mimo trojici, která měla takříkajíc přímý postup.
Starosta Líní Michal Gotthart byl tehdy zaskočen: „Získali jsme tolik hlasů, že to představuje téměř devadesát procent počtu našich obyvatel, přesto nás zničehonic přeskočili. Naštěstí je náš přechod skutečně potřeba nasvítit, což odborníci zohlednili, takže to nakonec dobře dopadlo.“

Nadace ČEZ postavila svůj program zlepšení bezpečnosti na přechodech pro chodce na úzké spolupráci s odborníky BESIP a dopravní policie. Ti vybírali kandidáty do hlasování a měli právo také názor veřejnosti doplnit. „To byl právě případ Líní. Tamní přechod patří skutečně mezi nejnebezpečnější a byla by škoda, aby obec doplatil na nízký počet obyvatel, zvlášť když línští hlasovali skutečně aktivně. V nejbližší době očekáváme ještě zprovoznění přechodů v Blovicích. Později také v Plzni, Jáchymově a Hroznětíně,“ vysvětluje regionální manažerka komunikace Michaela Jirovcová.
 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Na Šumavě lyžař utrhl lavinu, zasahovali horští záchranáři

Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař včera malou lavinu. Ta …