Domů / Plzeňský rozhled / Vakcína proti covid-19 je bezpečná a velmi povedená

Vakcína proti covid-19 je bezpečná a velmi povedená

Lékařka Jana Váchalová je primářkou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň. Právě na tuto kliniku se dostávají od jara loňského roku závažné případy nemoci covid-19, a právě tým lékařů, sester a dalšího personálu se pod jejím vedením snaží už více než rok fyzicky i psychicky náročnou situaci zvládnout. Jak se dívá na možnost očkování i jak složitý je samotný proces, prozradí následující rozhovor. 

primářka Jana Váchalová

V rámci očkování přicházejí jako první na řadu nejstarší občané nad 80 let. Jak důležité je pro ně očkování?

Senioři jsou nejvíce ohroženou skupinou. Ukazuje nám to i zkušenost z naší infekční kliniky, kde v podstatě s covidem bojujeme už od jara loňského roku. Staří lidé jsou opravdu ohroženi nejtěžším průběhem a často bohužel na onemocnění doplatí i životem. Podle mého názoru je proto navržená strategie očkování v České republice v pořádku, očkování může seniory zachránit. Tím, že se sníží počet covid pozitivních pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, pomůže to odlehčit nemocnicím, které jsou v současné době velmi přetížené.

Jak složitý je proces očkování?

Samotná vakcinace je otázkou několika minut, jde to poměrně rychle. U skupiny starších občanů může být vše o trochu pomalejší, ale jsme na to připraveni. Máme připravený personál, který seniorovi pomůže. Spíše apelujeme na správnou observaci po očkování. To znamená, že opravdu dbáme na to, aby byl pacient po dobu půl hodiny po očkování pečlivě hlídán a pozorován, aby se nic nestalo.

Co by mělo přesvědčit seniora, který ještě například s očkováním váhá a není rozhodnut?

Většina seniorů žila v době, kdy se vyskytovala velmi nebezpečná infekční onemocnění, která zabíjela. Příkladem mohou být pravé neštovice. Všichni víme, že očkováním se podařilo toto onemocnění zcela vymýtit. Proto si myslím, že právě senioři by s vakcinací a vůbec s přesvědčením nechat se očkovat neměli mít problém. Vakcína je opravdu bezpečná, podle mého názoru velmi povedená, na podobné bázi jsme si přáli mít vakcínu již dlouhou dobu. Nyní je k dispozici, z čehož máme opravdu velkou radost. Věříme, že to pomůže.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Krizový štáb řešil dopad zákazů na Plzeňany i otázku Globusu

Plzeň spouští velkou kampaň, bude občanům vysvětlovat, co v realitě znamenají nová rozsáhlá vládní opatření platná …