Domů / Plzeňský rozhled / Večery vážné hudby začínají v Proluce v Křižíkových sadech

Večery vážné hudby začínají v Proluce v Křižíkových sadech

Druhý ročník nové kulturní akce pro širokou veřejnost bude zahájen už v pondělí 24. 7. 2023 samotném centru Plzně. Pět večerů v Křižíkových sadech bude patřit vážné hudbě, představí se zde nejlepší čeští profesionálové i mladí nadějní umělci. Vstup na všechny koncerty je zdarma.

Od pondělí až do pátku 24. – 28. 7. 2023 se v plzeňské Proluce vždy ve 20,00 hodin opět rozezní tóny vážné hudby. Pořadatelé v loňském roce poprvé připravili večerní program v netradičním prostředí pro všechny, kteří klasiku milují, i pro ty, kteří na ní normálně nechodí. Jejich záměr „zpřístupnit klasiku široké veřejnosti“ sklidil úspěch, spokojeni byli návštěvníci i účinkující.

Chtěli jsme ukázat lidem, že vážná hudba nemusí být nutně uzavřená v koncertních sálech, že vlastně nemusí být úplně vážná, a že krásný zážitek může přinést komukoliv. Jsme moc rádi, že se to povedlo a na každém koncertě jsme mohli přivítat návštěvníky, kteří ´klasiku´ navštívili poprvé“, shrnuje jeden z pořadatelů Lukáš Krásný.

Program zahájí v pondělí 24.7. Kukal Quartet. Toto smyčcové kvarteto založili roku 2020 čtyři mladí talentovaní hudebníci, a hned o rok později byli oceněni v Mezinárodní soutěži Pražské jaro.

Na hity klasické i muzikálové pod názvem Lehko-vážně II. Se mohou návštěvníci těšit v úterý 25.7.

Kytarové Duo Manera (Soňa Vimrová a Miroslav Žára) oslaví letos deset let od svého vzniku. V současné době se věnuje především vlastním úpravám skladeb španělského a latinskoamerického repertoáru, a právě ty zazní ve středu 26.7. Členové České filharmonie účinkovali v Proluce s velkým úspěchem vloni, letos přijedou s tělesem Virtuosi Di Basso a v nástrojovém složení 8 violoncell a jeden kontrabas zahrají např. Dvořáka či Bernsteina. Věru Müllerovou mohli vloni vidět návštěvníci s klavírním koncertem, letos společně s Editou Adlerovou připravily program „od opery po muzikál“, kterým v pátek 28.7. sérií koncertů zakončí.

Záštitu nad akcí převzala náměstkyně primátora města Plzně Mgr. Eliška Bartáková, která také v pondělí 24.7.2023 ve 20,00 hod sérii všech koncertů oficiálně zahájí.

Po loňském úspěchu Večerů vážné hudby jsem velice ráda, že i letos tato akce pokračuje a opět zazní klasická hudba ve veřejném prostoru v centru Plzně. Město se podporou tohoto projektu snaží zpřístupnit kulturu a klasickou hudbu široké veřejnosti, neboť právě vážná hudba tvoří základ naší evropské kultury a ovlivnila a ovlivňuje i hudbu současnou. Vzhledem k místu konání je tak hudební zážitek dostupný doslova každému, občanům i turistům, neboť hudba je univerzálním jazykem překračujícím hranice“, uvádí radní Mgr. Eliška Bartáková.

PROGRAM:

Po 24.7. Kukal Quartet – F. Schubert, W. A. Mozart, A. Dvořák 

Út 25.7. J. Rosendorf, M. Kořánek, H. Špalková, K. Kotroušová, L. Langová: Lehko-vážně II.

(hity klasické a muzikálové tvorby)

St 26.7. Duo Manera – kytarový koncert – španělské a latinskoamerické skladby 

Čt 27.7. Virtuosi Di Basso – 8 violoncell a 1 kontrabas (E. Grieg, A. Dvořák, M.P. Musorgskij, L. Bernstein)

Pá 28.7. Věra Müllerová a Edita Adlerová – od opery po muzikál, zpěv s klavírním doprovodem 

Vstup na akci je ZDARMA.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …