Domů / Plzeňský rozhled / Víkend v ZOO patří řemeslům

Víkend v ZOO patří řemeslům

V sobotu 20. a v neděli 21 září od 10 do 18 hod. bude statek Lüftnerka  v Zoologické a botanické zahradě města Plzně hostit festival tradičních lidových řemesel a dovedností k užitku i potěše.
Z různých dílniček a stánků s rozmanitými předměty dýchne na návštěvníka atmosféra venkovského trhu minulých dob v prostředí statku, kde se právě nadojilo mléko a před zraky příchozích se stlouká v máselnici máslo, dere peří, váží peroutky, pere v neckách a na valše, obilí se mlátí cepy….
Ukázky řemesel a dovedností doplní i letos ochutnávky tradičních jídel, které patřily v jídelníčku našich předků především k podzimnímu času. Na gastronomickou část festivalu byly tentokráte pozváni i vyznavači chlebového kvásku a pečení domácího kváskového chleba.
Pro zajímavost: Loni bylo v rámci ochutnávek upečeno 750 vdolečků se švestkovými a jablečnými povidly, ke stovce škvarkových placek, pět plechů bramborové buchty, k osmdesátce švestkových koláčů, 600 prácheňských hnětýnek a uvařeno 600 litrů bramborové polévky.

Většina řemesel a dovedností je předváděna přímo před zraky návštěvníků, některé z  představovaných předmětů si mohou vyzkoušet i sami zhotovit. Nudit se nebudou určitě ani děti, pro které je nachystáno několik speciálních tvůrčích dílniček.. Festival je nejen zajímavou a poučnou podívanou, ale také velkou přehlídkou řemeslné tvořivosti v podání amatérských pokračovatelů lidových tradic především z Plzeňského  kraje.
.

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …