Domů / Plzeňský rozhled / Vyrobí repliku původních stavidel těchonického rybníku

Vyrobí repliku původních stavidel těchonického rybníku

V Těchonicích na Klatovsku se chystá  již 7. ročník tesařského sympozia, který pořádá Regionální  řemeslné muzeum Merklín a  Národní památkový ústav. Tesařský kurz se zaměří na stavbu stavidel z ručně tesaných trámů.

Těchonice – pohled přes stavidlo místního rybníku

Tato tradiční akce se uskuteční ve dnech 8. až 16. července letošního roku v obci Těchonice (Nalžovské Hory, okres Klatovy). Během sympozia bude pod vedením tesaře Jakuba Kosťura z Vlaštovčího údolí (Rašovice, Klášterec nad Ohří) vyrobena replika původních stavidel těchonického rybníka.

Hlavní náplní tesařského sympozia bude teoretická i praktická výuka tradičního tesařského řemesla. Účastníci se seznámí s postupy tesání dřeva, měření a určování profilů budoucí konstrukce. Na kurzu bude prezentováno tesařské nářadí včetně ukázek použití historického nářadí v současné praxi.  Pro zájemce bude jistě přitažlivá přednáška Mgr. Karla Fouda, specialisty na lidovou architekturu z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Plzni, na téma historických roubených staveb na Plzeňsku. Účastníkům kurzu přednáška představí dochované historické roubené stavby Plzeňska včetně příkladů staveb, u kterých se podařilo určit jejich stáří pomocí metod dendrochronologického datování dřeva. V průběhu druhé poloviny sympozia pak dojde na realizaci konkrétní tesané konstrukce; v tomto ročníku se bude jednat o stavbu kopie historických stavidel těchonického rybníka.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vesnicí roku Plzeňského kraje 2022 je obec Kařez

Soutěž o Vesnici roku Plzeňského kraje 2022, jejímž vítězem se ze 14 účastníků stala obec …