Domů / Plzeňský rozhled / Rokycany mají nového čestného občana

Rokycany mají nového čestného občana

S návrhem na udělení čestného občanství přišel spolek Rokycanští patrioti a schválili jej radní i zastupitelé města. Václav Stehlík, penzionovaný železničář, zaplatil před 80 lety s celou svojí rodinou životem za pomoc několika členům výsadků našich vojáků z Anglie za II. světové války.

Václav Stehlík

Když 29. prosince 1941 Josef Gabčík a Jan Kubiš z výsadku Anthropoid seskočili z letadla nedaleko obce Nehvizdy, zamířili do Rokycan do domu, kde bydlela rodina Stehlíkových. Václav Stehlík byl penzionovaný železničář a odbojář. Jeho blízkým přítelem byl sociálně demokratický poslanec František Němec, jenž tuto a další adresy poskytl zpravodajskému odboru v Londýně. Stehlíkův domov se pro parašutisty stal první záchytnou adresou na protektorátním území.

Stehlíkovi v následujících několika měsících pomohli i dalším parašutistům, kterým poskytli úkryt a stravu. Mezi nimi byli i výsadkáři z operace Tin a Intranstive, kteří nad územím protektorátu seskočili na konci dubna 1942, a to Ludvík Cupal a Vojtěch Lukaštík.

Rodinu zradil František Mareška, manžel Stehlíkovy dcery Josefíny. V květnu 1942 se rozhodl dojít na četnickou stanici v Rokycanech a řekl vše, co věděl o ukrývání parašutistů. Informace se dostala ke gestapu a k četníkům přišel příkaz, aby zatkli rodinu Stehlíkových a předvedli ji do Plzně. K výslechu musel nejen Václav Stehlík se svojí ženou Růženou, ale i synové Václav a František a dcera Josefína.

Pamětní deska Václavu Stehlíkovi

Dva dny poté se odehrál útok na Reinharda Heydricha. Pro rodinu Stehlíkových to znamenalo, že se dostali do kategorie úhlavních nepřátel Velkoněmecké Říše, se kterými režim neměl žádné slitování. Celou rodinu Stehlíkových odsoudili nacisté k trestu smrti. Byl mezi nimi i Mareška, přestože svou rodinu udal. Trest smrti následoval 28. května 1942. Rodina zemřela na lobezské střelnici. Šlo o první oběti stanných soudů v celém protektorátu.

Cestou na popraviště prosila zoufalá Josefína Marešková, jejíž muž neštěstí rodiny způsobil, o milost. Srdce svých trýznitelů se marně snažila obměkčit tím, že má dvě malé děti. Manželka Václava Stehlíka před popravou omdlela. Zastřelili ji v bezvědomí. Václav se svými dvěma syny se po celou dobu chovali statečně. Po Františku Mareškovi a jeho ženě Josefíně zůstala dvouletá dcera Jaroslava. Sousedé si ji tajně osvojili, a tak na ni až do konce války gestapo nepřišlo. Osud rodiny Stehlíkových dodnes připomíná pamětní deska na jejich domu v Rokycanech.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vesnicí roku Plzeňského kraje 2022 je obec Kařez

Soutěž o Vesnici roku Plzeňského kraje 2022, jejímž vítězem se ze 14 účastníků stala obec …