Domů / Plzeňský rozhled / Zabezpečte vodoměry před mrazem, ušetříte tisíce

Zabezpečte vodoměry před mrazem, ušetříte tisíce

Vzhledem k možným teplotám pod bodem mrazu je vhodná doba na kontrolu a zabezpečení vodoměrů. Může se stát, že zařízení poškodí mráz a po rozmrznutí způsobí vytékající voda poškození majetku v celém objektu. VODÁRNA PLZEŇ a.s. proto doporučuje zákazníkům zabezpečit vodoměry před mrazem. Mohou tím zabránit mnohatisícovým škodám na svém majetku.

Tam, kde jsou měřiče umístěny ve venkovních šachtách, je třeba mít upraven vstup do šachty tak, aby nemohla být zaplavena povrchovou vodou. Doporučujeme také uzavřít v případě delší nepřítomnosti přívod vody před vodoměrem, potrubí za ním vypustit a celou sestavu obalit izolační vrstvou. Při výběru izolace bychom měli volit takový materiál, který nepodléhá hnilobě, například polystyren. Nevhodné jsou textilie, deky apod.

Mráz může ohrozit i vodoměry umístěné uvnitř budov, a to především tam, kde se objekt přes zimu nevytápí. V případě delší nepřítomnosti je vhodné uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit.

Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele, i když není jeho majitelem. Kromě částky za výměnu prasklého vodoměru hrozí i únik vody, který může být odhalen až po delší době a tím pádem mohou vzniknout značné škody.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …