Domů / Plzeňský rozhled / Zahradu před Dětským domovem čeká kompletní proměna

Zahradu před Dětským domovem čeká kompletní proměna

Už jsou to dva roky, co  před nepomuckým  Dětským domovem začali s úklidem zahrady, která ležela ladem nejméně posledních sedmnáct let. Prvotní úklid znamenal hlavně sběr odpadků, kterých se na zahradě nahromadilo na pět stodvacetilitrových pytlů. Následně   ještě v březnu 2020 začali shrabovat suchou trávu a listí, sbírat  popadané dřeviny a skládat kameny z rozbitých cest. 

Dětský domov Nepomuk

V dubnu jim pomohla specializovaná firma porazit některé poškozené stromy a zafixovat ostatní vzrostlé stromy před rozlomením koruny. Následně pak v průběhu roku zajišťovali již jen sekání trávy a sběr starého dřeva. V roce 2021  už ale začali s kácením náletových stromů, které mohli porazit sami. Konkrétně šlo o třináct akátů a několik náletových ovocných stromků.

hřiště a zahrada

„Ještě v březnu stejného roku došlo bohužel na kácení nejkrásnějšího stromu na zahradě, zhruba sto třicet let starého javoru. Tento strom prošel několika kontrolami, zda by bylo možné jej zachránit, ale jeho kmen byl tak významně narušen dutinami, že bylo nařízeno pokácení z důvodu bezpečnosti. Velké části kmene jsme si ponechali na zahradě pro využití do připraveného projektu,“ uvedl podrobnosti akce ředitel Dětského domova Nepomuk Roman Suda.

Během roku 2021 také představili vedení města Nepomuk, a to prostřednictvím Komise pro rodinnou a seniorskou politiku, záměr přeměny zahrady na volnočasový park pro rodiny s dětmi a seniory. Už totiž mají první návrh, jak by budoucí zahrada mohla vypadat  a věří, že základní charakter projektu je tak nastaven. V letních měsících navíc využili také pomoci dobrovolníků z Českého olympijského výboru, kteří přijeli pomoci prořezat a uklidit velké množství keřů a prosekat nepřístupné části. V zadní části zahrady byl také odstraněn zbořený a vyhořelý altánek, který už nebylo možné opravit.

ředitel Roman Suda – Dětský domov Nepomuk

„Věříme, že během letošního roku  již začnou první přípravné zemní práce a bude dotažen projekt parku do finální verze. Pokud se vše podaří, velice rádi bychom v létě 2023 zahradu otevřeli a zahájili provoz. Důležité je, že se snažíme v rámci projektu spolupracovat  s městem Nepomuk i místními podnikateli, aby tento záměr co nejlépe zapadl do koncepce fungování města.  Na výsledek se už moc těšíme,“ dodal  Roman Suda, ředitel Dětského domova Nepomuk.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V Česku bylo nejméně patentových přihlášek od roku 1995

V roce 2023 si u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR podali tuzemští přihlašovatelé k patentové ochraně 465 svých …