Domů / Plzeňský rozhled / Zastupitelé Plzně odmítají zdražení tepla i projekt Gigafactory v Líních

Zastupitelé Plzně odmítají zdražení tepla i projekt Gigafactory v Líních

Hodně nabitý program měli včera plzeňští zastupitelé. Některé horké kaštany vyvolaly živou a dlouhou diskusi. Týkalo se to zejména zdražení tepla či otázek kolem projektu Gigafactory Líně. 

Plzeňská teplárna

Jak vyplynulo z prohlášení zastupitelů, město Plzeň důrazně odmítá návrh Plzeňské teplárenské, a. s. na zdražení cen tepla. Proti zdražení se ve čtvrtek postavila Rada města Plzně. Zastupitelstvo města Plzně zároveň rozhodlo o zřízení pracovní skupiny, která bude ve věci jednat s druhým akcionářem a vedením společnosti Plzeňská teplárenská, a.s. V pracovní skupině budou zastoupeni jak zástupci vedení města Plzně, tak opozice.

Mgr. Roman Zarzycký

Koalice SPOLU před volbami informovala občany, že zařídila nezdražení ceny tepla v Plzni pro rok 2023. Bohužel se ukázalo, že se jednalo o falešné předvolební sliby a zástupci SPOLU nemluvili pravdu. Plzeňanům slibuji, že nyní uděláme vše pro to, aby se teplo v Plzni nezdražovalo. Toto je náš cíl pro nastávající jednání s druhým akcionářem. Už se nám podařilo vyjednat nezdražení cen vodného a stočného, stejně jako jsme rozhodli o tom, že od dubna 2023 budou lidé od 65 let věku jezdit MHD zdarma a studenti do 26 let za poloviční ceny. Věřím, že i v případě cen tepla budeme v jednání úspěšní,“ řekl primátor Roman Zarzycký.

Co se týká projektu Gigafactory Líně, Zastupitelstvo města Plzně uložilo Radě města Plzně, aby informovala vládu České republiky a veřejně proklamovala, že na základě aktuálních a dostupných informací město Plzeň nesouhlasí se závěry usnesení vlády České republiky ze dne 19. října 2022 č. 879 a nepodporuje výstavbu takzvané Gigafactory v lokalitě Líně na Plzeňsku. Dále také zastupitelé uložili Radě města Plzně, aby činila veškeré kroky k získání relevantních informací k projektu Gigafactory.

David Šlouf

Přijaté usnesení považujeme za plytké a alibistické, neboť se v něm vedení města zříká odpovědnosti učinit všechny nezbytné kroku, které zabrání realizaci výstavby Gigafactory v Líních. Pokud Gigafactory přes odpor města v Líních vznikne a město na to nebude připraveno, bude to velká prohra. Je potřeba, aby stejně jako to již dělají dotčené obce a další subjekty, představitelé města zahájili okamžitě jednání se státem s Gigafactory a vyjednali pro Plzeň ty nejlepší podmínky jako např nezaměstnávat agenturní zaměstnance, vyřešit otázku dodávek vody, bydlení zaměstnanců, dopravu, a to vše tak, aby to sloužilo i městu, říká předseda koaličního klubu SPOLU David Šlouf (ODS).

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Stezka Perličky víly Terezky láká na nové prvky i v lese Obecníku

Už v roce 2017 vybudovalo město Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku další atraktivní cíl rodinné turistiky, …