Domů / Plzeňský rozhled / EIGASAI 2014 – Plzeňské ozvěny

EIGASAI 2014 – Plzeňské ozvěny

Jádrem letošního 7. ročníku festivalu Eigasai jsou dva vyhraněné tématické okruhy:
Šinobi (nindža) a jeho obraz v japonské filmu (od kultovní klasiky až po animovanou tvorbu) a Japonci a sport (od uměleckých dokumentů po originální komedie). Druhé z témat bylo zvoleno především v souvislosti s padesátým výročím legendární tokijské olympiády v r.1964. Díla z obou těchto tématických okruhů se objeví i v Plzni. Témata propojuje motto „Vykročme vstříc nepravděpodobnému!“
„Zaujaly nás paralely mezi mimořádnými schopnosti nindžů a neuvěřitelnými výkony sportovců či bubeníků, boj vůle a víry o prolomení hranic nemožného i to, jak s těmito ingrediencemi zamíchají lidské city“, uvádí programový ředitel festivalu EIGASAI Robin Šóen Heřman. Přestože většina snímků má výrazný akční náboj, velká část z nich diváka překvapí vytříbeným estetickým zpracováním a sugestivními výkony, jak hereckými, tak sportovními. K uměleckým vrcholům plzeňského festivalu nepochybně patří působivý raritní dokument Ondekoza – bubenická legenda (Za Ondekoza, režie KATÓ Tai, 1981/94), který originálním způsobem zachycuje zrod bubenické komunity, propojující hru na bubny taiko s maratónským během. Příznivci karate jistě uvítají prvotřídní snímek Černý pásek (Kuro-obi, režie NAGASAKI Shun’ichi, 2007), autenticky zobrazující toto bojové umění a především podstatu jeho filosofie. Milým odlehčením programu jsou absurdní rodinné komedie ze sportovního světa; Zápasník sépie (Ika resurá, režie KAWASAKI Minoru, 2004) a Ping-pong (Pinpon, režie SORI Fumihiko, 2002) nebo legendární animovaný film Džúbei a umění nindžucu (Júbei ninpúchó, režie KAWAJIRI Yoshiaki, 1993).
Filmové projekce doplňuje bohatý doprovodný programu – v jeho rámci festival
představí např. tradiční japonské divadlo, hudbu či bojové umění nindžucu, nebudou
ale chybět ani tradiční přednášky a besedy o uváděných filmech.

Všechny filmy festivalu budou uvedeny v plzeňské premiéře, v původním znění s českými a paralelními anglickými titulky. Plzeňské ozvěny proběhnou ve dnech  5. – 10. 2. 2014, Kino Beseda,Kopeckého sady 13.

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Informace o vodě ve Velkém boleveckém rybníce nyní najdete na webu

Výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu vody při hladině si nyní mohou …