Domů / Plzeňský rozhled / Greenway podél Úhlavy už na jaře propojí nový úsek

Greenway podél Úhlavy už na jaře propojí nový úsek

V rozšiřování sportovně rekreačních stezek i nadále pokračuje město Plzeň. Greenway podél řeky Úhlavy mezi Radobyčicemi a Útušicemi propojí nový, téměř 600 metrů dlouhý úsek. Stavba začala už koncem září 2023 a hotovo by mělo být nejpozději na jaře příštího roku.

Plzeň má podobných cest celou síť a my se ji snažíme stále vylepšovat a rozšiřovat. Stezky podél řek, tzv. Greenways, lidé hojně využívají. Jsou totiž vedené v mírném a rovinatém terénu, a proto je zvládne každý chodec i cyklista,“ sdělil Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Nová asfaltová trasa bude začínat v napojení ulic Nad Strání a Zářívá na okraji obytné lokality Radobyčice – jih, odkud povede až k údolí V Lahošti, které překoná cca 43 metrů dlouhý nepohyblivý most pro pěší. Za ním pak stezka navazuje na stávající účelovou komunikaci, která prochází podél dálnice D5 ve směru na západ.

Na trase jsou navrženy tři výhybny a jedno obratiště. Počítá se rovněž s navazujícími terénními úpravami, zatravněním a výsadbou stromů a keřů kolem stezky. „Celkem bude vysazeno 41 listnatých stromů, 33 keřů a plocha o velikosti 2 762 metrů čtverečních bude oseta bylinnou luční směsí. Součástí stavby je také řešení odvodnění,“ doplnil náměstek.

Cena stavebních prací je odhadována na 17,5 milionů korun včetně DPH.   Na projekt GREENWAY Plzeň, Radobyčice – Útušice je poskytnuta finanční podpora z EU, z programu IROP 2021-2027.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …