Domů / Plzeňský rozhled / Hlavní roli v operetě Candide ztvární Lumír Olšovský

Hlavní roli v operetě Candide ztvární Lumír Olšovský

Soubor opery Divadla J. K. Tyla brzy rozšíří svůj repertoár o jedno z výrazných děl velikána americké hudby Leonarda Bernsteina, autora snad nejznámějšího muzikálu vůbec West Side Story. Řeč je o komické operetě Candide, která vznikla na motivy Voltairovy povídky o naivním mladíkovi Candidovi a jeho cestě napříč zeměkoulí.

Muzikál My Fair Lady, foto: Martina Root

Dílo přináší výraznou příležitost nejen představitelům hlavní dvojice – Candida a Cunegonde, ale především zpěvákovi v roli filozofa Panglosse. Toho si v novém plzeňském nastudování zahraje Lumír Olšovský, dvojnásobný držitel Ceny Thálie – Zpívaní v dešti (2001) a My Fair Lady (2022). V roli tak nahradí původně avizovaného Jiřího Korna, který Panglosse ztvárnil v roce 2006 ve Státní opeře v Praze.

Voltairova Candida znám z dávných dob, kdy ho v Divadle Drak nádherně zpracoval Josef Krofta. Už tenkrát jsem se nechal unést. Nádherně básnivé, vzdušné a přesto filosofické dílo se v tomto případě spojuje s vtipnou i patetickou hudbou muzikálového génia Bernsteina. Já teď můžu být při tom a coby Pangloss glosovat Candidovo putování časem a zeměkoulí. No, může člověk snít o lákavější nabídce?“ okomentoval novou roli Lumír Olšovský.

Lumír Olšovský, foto Lenka Hatašová

V titulní úloze diváci uvidí Michala Bragagnola, člena známého pěveckého kvarteta 4 tenoři, nebo domácí sólistu opery Richarda Samka, jako baronova dcera Cunegonde vystoupí slovenská sopranistka Soňa Godarská nebo Doubravka Součková, která v Plzni na sebe upozornila jako Ofélie v opeře Hamlet či jako Micaela v Bizetově Carmen. Režisérem inscenace bude Tomáš Ondřej Pilař, hudební nastudování má na starosti Jiří Štrunc, vizuální stránka je v rukou scénografa Petra Vítka a kostýmní návrhářky Evy Jiřikovské, choreografii vytvoří bývalý sólista plzeňského baletu Martin Šinták. Premiéra je naplánována na 10. června 2023 na Nové scéně DJKT. Dílo zazní s českým překladem, ale písně zůstanou v originálním znění, tedy v angličtině.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …