Domů / Plzeňský rozhled / Hospic svatého Lazara bude mít nový dům, říká memorandum

Hospic svatého Lazara bude mít nový dům, říká memorandum

Plzeňský Hospic svatého Lazara, který se ročně ve svém lůžkovém zařízení postará o zhruba 400 pacientů v závěru života, má své zázemí ve Sladkovského ulici na Slovanech. Tento objekt však dlouhodobě nevyhovuje, chybí mu zahrada, parkovací stání, leží u rušné třídy v městské zástavbě a postrádá další možnosti rozvoje. Proto vedení hospice připravuje výstavbu nové budovy, kterou chce financovat z různých zdrojů a náklady na ni se odhadují na 400 milionů korun. 

„Hospic svatého Lazara je v našem regionu jedinečné specializované zdravotnické zařízení. Nepomáhá jen lidem v konečném stádiu nevyléčitelného onemocnění, ale také jejich blízkým. Je to záslužná činnost, která si žádá celospolečenské ocenění a naši podporu si bezesporu zaslouží,“ řekl primátor Roman Zarzycký.

Memorandum podepsali (zleva) biskup Tomáš Holub, primátor Roman Zarzycký a hejtman Rudolf Špoták

Jiří Šrámek, radní pro oblast sociální a aktivní život seniorů připomněl, že město spolupracuje s hospicem na vytvoření smlouvy o výpůjčce na pozemek. Nové zázemí by tak hospic mohl nalézt v Plzni-Liticích. Je to lokalita, ve které budou mít pacienti klid a kde budou moci trávit dny i na zahradě. Věří proto, že tuto změnu přivítají nejen pacienti, ale také jejich blízcí.

Hospic dlouhodobě podporuje také Plzeňský kraj. „Od roku 2016 investoval do podpory hospice téměř 17 milionů korun, a to jak do lůžkové části, tak i do mobilního hospice. Podpořit další rozvoj této péče, kterým nový  moderní dům rozhodně bude, nelze odmítnout. Jsem rád, že stejně jako v době tříkrálové sbírky, kde koledujeme společně jako K+M+B tedy kraj, město a biskupství, se spolupráce na takovém projektu bude dál rozvíjet a společně ji dotáhneme do úspěšného konce,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …