Domů / Plzeňský rozhled / Hvězdou Noci s operou bude španělský tenorista David Baños

Hvězdou Noci s operou bude španělský tenorista David Baños

Letošní 7. ročník Noci s operou představí 23. června 2023 od 20.30 v lochotínském amfiteátru jednu z nejslavnějších a nehranějších oper vůbec – Bizetovu Carmen, jež vznikla podle novely Prospera Mériméa vycházející ze skutečného příběhu o dělnici z tabákové továrny, která svede vojáka Dona Josého zasnoubeného s Micaëlou. Ten se kvůli Carmen stane dezertérem, pašerákem a nakonec i vrahem, když Carmen ze žárlivosti zabije.

Titulní roli vášnivé a nezkrotné cikánky v letošní open-air akci Divadla J. K. Tyla ztvární Václava Krejčí Housková, sólistka Národního divadla v Brně, která pravidelně spolupracuje s předními českými i zahraničními scénami, orchestry i festivaly. V minulém roce debutovala ve slavném rakouském divadle Theater an der Wien jako Rychtářka v Janáčkově Jenůfě a sklidila úspěch jako bojovnice Bradamante v opeře Alcina ve francouzských divadlech Opera Royal de Versailles a Théatre de Cean. Jako naivní voják svedený temperamentní dívkou vystoupí španělský tenorista David Baños, který pravidelně hostuje ve Španělsku, Francii, Itálii, Polsku a v dalších evropských zemích.

David Baños

Do jeho repertoáru patří například důstojník F. B. Pinkerton v Madama Butterfly, Mario Cavaradossi v Tosce, Manrico v Trubadúrovi, Radames v Aidě, Alfredo Germont v La traviatě, Faust v Mefistovi či Rodolfo v Bohémě. Čtveřici hlavních představitelů doplní plzeňská sólistka, držitelka Ceny Thálie za roli Mařenky v Prodané nevěstě, Ivana Veberová v roli Micaëly a Csaba Kotlár, jenž se představí jako charismatický Escamillo.   Režisérem inscenace stejně jako v minulých ročnících je Tomáš Ondřej Pilař, orchestr povede dirigent Jiří Štrunc.

Akce se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka, primátora města Plzně Romana Zarzyckého a starostky městského obvodu Plzeň 1 Ivany Bubeníčkové. Letošní Noc s operou bude mít díky finanční podpoře města Plzně a primátora Romana Zarzyckého i charitativní přesah. Za každou prodanou vstupenku poputuje 23 korun na podporu vybrané charitativní organizace – projekt Díky dětem, denní stacionář Jitřenka, Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni, domov pro děti vyžadující okamžitou pomoc Šneček, Hospic svatého Lazara Plzeň a denní stacionář Domovinka.

Vstupenka na Noc s operou platí dvě hodiny před začátkem akce a jednu hodinu po jejím skončení jako platný jízdní doklad na městskou hromadnou dopravu v Plzni. V blízkosti areálu je k dispozici omezený počet parkovacích míst. Divadlo J. K. Tyla zajistilo ve spolupráci s PMDP, a.s. posílení městské hromadné dopravy po skončení produkce, a to vypravením 4 autobusů a 1 tramvaje na vybraných trasách nad rámec platného jízdního řádu.  Tyto spoje budou vypraveny asi půl hodiny po skončení akce, na základě oznámení produkce.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …