Domů / Plzeňský rozhled / Inovovali jsme Plzeň, testovali vodní roboty i prohlíželi Open Days

Inovovali jsme Plzeň, testovali vodní roboty i prohlíželi Open Days

Festival Inovujeme Plzeň, který je jedním z největších českých veletrhů moderních technologií a inovací, poprvé   prověřil možnosti technologického parku TechTower na Světovaru. Areál nabídl  velkorysý prostor pro téměř 50 vystavovatelů z řad inovativních firem a českých univerzit.   Poprvé byla otestována unikátní vodní nádrž, ve které záchranáři pracovali s vodními roboty v hloubce až deset metrů. 

 

Inovujeme Plzeň (zdroj fotografií: SITMP)

Pátý ročník festivalu byl spojen s výstavou Mohou technologie zachránit svět?, která představuje inovativní řešení vyvinutá českými a švýcarskými firmami pro ochranu životního prostředí. Zahájit ji přijel švýcarský velvyslanec v České republice J. E. Philippe Guex.

„Budoucnost světa spočívá v mladé generaci. Plzeň se jeví jako velmi inovativní město podporující mladé talenty. Aby se spojili s experty z různých oborů, pořádá zde SIT Port zajímavé projekty jako hackathony a ideathony a brzy budeme součástí jednoho z nich,“ uvedl velvyslanec. Upozornil tak na připravovanou akci – hackathon pro studenty s podtitulem Podívej se na Švýcarsko českýma očima, který výstavu uzavře na konci června. Do té doby je zdarma k vidění ve vnitřních prostorách TechToweru.

Inovujeme Plzeň (zdroj fotografií: SITMP)

Další novinkou  byl první  ponor  a testování robotů ve vodní nádrži.  

Akce byla rozdělena do dvou dnů. Páteční program patřil především studentům středních a vysokých škol, kdy někteří do Plzně přijeli třeba až z Varnsdorfu, Loun nebo Českých Budějovic. Sobotní program byl připraven pro širokou veřejnost.  V obležení byly například expozice Centra robotiky a Techmania Science Center, soutěže od firmy Eurosoftware nebo stánek společnosti Desinsekta, která kromě smart pastí na hlodavce přivezla i živá zvířátka. Zaujaly také ukázky záchrany osob z vyšších pater budovy od hasičského záchranného sboru, prezentace Drony SIT nebo robotičtí psi SPOTi, virtuální realita či závody malých robotů.

Inovujeme Plzeň (zdroj fotografií: SITMP)

V rámci festivalu se uskutečnily i takzvané Open Days.

„Pro zájemce jsme připravili několik komentovaných prohlídek areálu, prošli jsme s nimi celou budovu a vzali jsme je do míst, kam se běžně veřejnost nedostane. Zájem byl veliký a lidé byli nadšení z výhledu na široké okolí TechToweru z místnosti v nejvyšším patře SeedUp Space. Snad i proto, že nám přálo hezké počasí,“ uzavřel Tomáš Cholinský, ředitel SIT Portu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …