Domů / Plzeňský rozhled / V osmi obcích volili nová zastupitelstva, v kraji ve dvou

V osmi obcích volili nová zastupitelstva, v kraji ve dvou

V celkem osmi obcích na území čtyř krajů o uplynulém víkendu rozhodli voliči o nové podobě obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem stanovený počet, nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla. O 54 mandátů se ucházelo 141 platných kandidátů.

V Ústeckém kraji se volilo v obcích Bynovec, Domašín a Žiželice, ve Středočeském kraji v obcích Kadlín a Plchov, v kraji Plzeňském v obcích Líšina a Mnichov a v Kraji Vysočina v obci Víska. V obci Líšina na jižním Plzeňsku volili pět členů zastupitelstva, volební účast dosáhla 53,49 %.  Vyšší účast zaznamenali  v obci Mnichov na Domažlicku, kde k urnách dorazilo 67,38 % voličů.

„Celková volební účast v těchto nových volbách dosáhla 66,15 %. Nejvyšší zájem byl v obci Plchov na Kladensku, kde účast činila 84,88 %. Nejnižší ochota voličů přijít do volební místnosti byla naopak v obci Bynovec na Děčínsku. Odvolilo zde 46,85 % oprávněných voličů,“ říká Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu. Mandát v nových volbách získalo 27 žen a 27 mužů. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 48,41 let. Nejstaršímu zvolenému je 77 let, nejmladšímu 24 let.

Pro volby bylo zaregistrováno celkem 37 kandidátních listin. O post zastupitele se ucházelo 64 žen (tedy 45,4 % z celkového počtu kandidátů) a 77 mužů. Nejvíce kandidátů se o zvolení ucházelo v obci Žiželice na Lounsku, kde o 7 mandátů usilovalo 36 kandidátů. Naopak v obci Kadlín na Mělnicku ve volbách do sedmičlenného zastupitelstva obce kandidovalo přesně 7 kandidátů.

Podrobné informace o volebních výsledcích naleznete na webu Volby.cz.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …