Domů / Plzeňský rozhled / Letní baroko představí barokní umění pro všechny smysly

Letní baroko představí barokní umění pro všechny smysly

Festivalové barokní slavnosti jsou místem netradičních zážitků pro rodiny s dětmi, zájemce o barokní kulturu i pro domácí a zahraniční návštěvníky. Odehrávají se na zajímavých památkových místech nejen Plzeňského kraje v barokních kulisách. Festival začal 10. července barokními klášterními slavnostmi v Tachově. Program se ale skládá z dalších 4 slavností. Všechny proběhnou v rozmezí od srpna až do první poloviny září. Láká na vážnou hudbu, divadlo, průvody, tanec, tradiční gastronomii, výstavy nebo iluminaci památek.

Letošní ročník nám dělá velikou radost i proto, že jsme navzdory nedávné situaci, dostali možnost přivítat i zahraniční umělce. 12. září na zámku Valeč nás tak čeká koncert varhanice Markéty Schley Reindlové a sopranistky Andrey Brožákové Frídové. Radostnou novinkou je také zapojení sboru SOŠ a SOU Horšovský Týn u Annaburgu, který svým vystoupením doplní bohatý program 13. září v Horšově. Většina z připravených uměleckých vystoupení je navíc určena pro celé rodiny, což vnímáme jako další velké pozitivum,“ řekl Ondřej Wald, manažer projektu Barokní region Čechy Bavorsko.  

Pro diváky je připraveno celkem pět komponovaných barokních slavností, které slibují speciální prohlídky památek, barokní hudbu, audiovizuální umělecké, divadelní i taneční vystoupení a také oblíbené barokní ohňostroje. Tento ročník začal v červenci slavnostmi v Muzeu Českého lesa v Tachově. Dále budou letní slavnosti pokračovat 8.8. na Zámku Manětín, 29.8. v Klášteře Chotěšov, 12.9. na Zámku ve Valči a 13.9. v Horšově, kde se program odehraje hned na čtyřech lokalitách.

Letní Barokní události jsou pořádány pod hlavičkou projektu Barokní region Čechy – Bavorsko. Součástí projektu jsou sousední regiony Horní Franky, Horní Falc, Dolní Bavorsko na bavorské straně a Západní Čechy s Plzeňským a Karlovarským krajem na straně české. Tyto oblasti mají velký kulturně-historický potenciál. Barokní období zde charakterizují kulturně historické paralely: obchod, historie, zbožnost a umění. Ty jsou mezi lety 1619 a 1745 v Čechách a Bavorsku stejné. Stavební mistři, architekti a umělci v tomto období působili na obou stranách a důkazem toho jsou jejich přeshraniční díla.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Kraj zaplatí dopravu na vybraná představení DJKT

V rámci projektu „Kultura občanům regionu“ pro divadelní sezonu podzim 2024 – jaro 2025 schválila krajská …