Domů / Plzeňský rozhled / Nejlepší ručně psanou kroniku v kraji mají Břasy a Litohlavy

Nejlepší ručně psanou kroniku v kraji mají Břasy a Litohlavy

V 5. ročníku soutěže O nejlepší kroniku Plzeňského kraje 2023 soutěžilo ve čtyřech kategoriích celkem 42 kronik. Hodnoceny byly zápisy do kronik v letech 2019, 2020 a 2021. Nejlepšími byly vyhlášeny kroniky obcí Lhůta, Litohlavy, Břasy a města Starý Plzenec. Kategorii kroniky vedené elektronicky bez ohledu na velikost obce ovládly STARÝ PLZENEC, ROKYCANY a PLASY – za kroniku části obce HORNÍ HRADIŠTĚ. Ocenění nejlepším kronikářům předal hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. 

Ocenění kroniky z Lhůty

Práce kronikáře má i v dnešním digitálním světě svoji nezastupitelnou úlohu. Pečlivou a náročnou práci současných kronikářů určitě oceníme až po nějaké době, tak, jako my dnes oceňujeme práci kronikářů před mnoha lety,“ uvedl v úvodu slavnostního vyhlášení výsledků  hejtman Rudolf Špoták.

Kronikář z Litohlav

Do soutěže se mohla přihlásit kterákoli obec Plzeňského kraje, případně městský obvod statutárního města Plzeň. V každé kategorii byly vyhlášeny a finančně odměněny tři nejlepší obce. Za 1. místo byla udělena odměna 50.000 Kč, za 2. místo 25.000 Kč a za 3. místo 10.000 Kč. Porota udělila ještě čestná uznání odměněná částkou 2.000 Kč. Za účast v soutěži obdrželi všichni zúčastnění kronikáři věcnou cenu.

Oceněný Starý Plzenec

V 5. ročníku soutěže se do kategorie ručně psané kroniky obcí do 500 obyvatel přihlásilo 16 kronik, do kategorie ručně psané kroniky obcí od 501 do 1500 obyvatel 8 kronik, do kategorie ručně psané kroniky obcí nad 1500 obyvatel 6 kronik a do kategorie kroniky vedené elektronicky – bez ohledu na počet obyvatel obce se přihlášeno 12 kronik. 

Kronikáři z Břas

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …